20:17 03 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Neptun Batalionul 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia a câștigat „Cupa Camarazii LMP“ 2024. Divizionul Nave Speciale Mangalia - Cupa Fair Play (GALERIE FOTO)

03 Oct, 2024 17:00 396 Marime text
Echipa de minifotbal a Batalionului 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia. Sursa foto galerie: Facebook (Liga Militarilor Profesioniști)
  • În finală, Batalionul 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia a dispus de Armata B 300 Galați.

Ediția a treia a turneului Internațional de minifotbal „Cupa Camarazii LMP“, care a reunit 21 de echipe militare de minifotbal, s-a desfășurat în județul Constanța, la Arena Mobisho Sport din stațiunea Neptun, și s-a încheiat cu succesul Batalionului 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia.

În finală, câștigătoarea turneului a dispus de Armata B 300 Galați cu 2-1, iar podiumul a fost completat de Comandamentul Logistic Întrunit, a treia clasată, care a învins în finala mică Army Buzău.

Cap. Gheorghiță Gabriel Radu, președintele LMP (Liga Militarilor Profesioniști), a decernat Trofeul Cupa Camarazii LMP câștigătorilor, Cupa mijlocie fiind înmânată de către Dănuț Albu, președinte de onoare LMP, iar Cupa mică - de către cap. Florin Lar.

Cap. Ionuț Neagu, membru în Consiliul Director, administrator LMP, a decernat trofeele celor trei jucători cei mai buni ai turneului: Alexandru Vlasie de la Armata B 300 Galați – desemnat cel mai bun portar al turneului; Marcel Domșa, de la Batalionul 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia - golgheterul turneului; Silviu Mureșan, de la Batalionul 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia - cel mai bun jucător al turneului.

Cupa Fair Play i-a fost acordată echipei de minifotbal a Divizionului Nave Speciale Mangalia.

„Povestea merge mai departe!“

„Ediția din acest an a Turneului Cupa Camarazii LMP a demonstrat, o dată în plus, importanța sportului de echipă în dezvoltarea spiritului de camaraderie și consolidarea relațiilor de prietenie dintre militari! Echipele participante au fost determinate să lupte pentru trofee. După o luptă strânsă, finala turneului a stabilit clasamentul celor mai bune echipe: Batalionul 136 Geniu „Apulum“ Alba Iulia, Armata B 300 Galați și Comandamentul Logistic Întrunit. Organizatorii aduc mulțumiri, în egală măsură, echipelor de minifotbal participante și gazdelor competiției! Turneul de minifotbal s-a încheiat. Au rămas prieteniile legate între jucători și pasiunea pentru minifotbal! Povestea merge mai departe! Să ne reîntâlnim sănătoși!“, este mesajul organizatorilor turneului.

Echipa UM 01769 Comunicații Bacău, câștigătoare în 2023

La ediția precedentă a turneului, la festivitatea de premiere, trofeele au fost acordate de foștii mari fotbaliști Helmuth Duckadam (membru de onoare al LPMP) și Constantin Bîrboră, de Dănuț Albu (președinte de onoare LMP), Dănuț Mocanu (vicepreședinte LMP), Zanfir Iorguș (fost primar al Mangaliei) și Cosmin Trușcă.

Campioana turneului a devenit echipa UM 01769 Comunicații Bacău, cupa fiind înmânată de Helmuth Duckadam. Pe locul doi s-a clasat FOS Tg Mureș (Cupa înmânată de Cosmin Trușcă), iar poziția a treia i-a revenit formației Armata B 300 Galați (Cupa înmânată de Dănuț Albu).

Cupa Fair-Play i-a fost înmânată de către Zamfir Iorguș formației Divizionul 50 Corvete Mangalia, iar „Lingura de lemn“ i-a revenit echipei Nava 281 Constanța, fiind înmânată de Dănuț Albu.

S-au acordat și trei premii individuale: golgeterul turneului - Gabriel Bobe (de la echipa UM 02000 BIM Buzău), trofeu înmânat de Dănuț Mocanu; cel mai tehnic jucător - Bogdan Covaci (de la echipa FOS Tg Mureș), trofeu înmânat de Constantin Bîrboră; cel mai bun portar - Alexandru Vasile (de la Armata B 300 Galați), trofeu înmânat de Helmuth Duckadam.

La Neptun, „Cupa Camarazii LMP“, ediția a treia. Participă 21 de echipe militare (GALERIE FOTO)