14:22 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nu exista scuze!

21 Aug, 2006 00:00 962 Marime text

Farul Constanta-Unirea Urziceni, 0-1

Aceasta este declaratia lui Momcilo Vukotic dupa esecul suferit de formatia sa in fata Urziceniului * El este de parere ca jucatorii nu au fost pregatiti si conectati, desi le-a transmis toata saptamana ca adversarul va fi unul dificil * In minutul 36, la o lovitura libera pentru Farul, jucatorii Nicu Epaminonda si Armel Disney s-au imbrancit in careul oaspetilor, ultimul fiind lovit cu pumnul de adversarul sau * In urma acestei faze, fotbalistul de la Unirea a fost eliminat de catre "centralul" Sebastian Coltescu * Egalitatea numerica s-a restabilit in minutul 60, cand fundasul Florin Maxim, aflat la primul sau meci la Farul, a primit al doilea cartonas galben, pentru un atac cu talpa inainte, fiind eliminat * Vukotic a improvizat mult in aceasta partida, datorita indisponibilitatilor din lot, insa formula sa nu a avut succes, permitand oaspetilor sa obtina a doua victorie consecutiva in campionat * Totodata, Farul a suferit prima infrangere din acest sezon, dupa ce in primele trei etape obtinuse doua victorii si un egal

Antrenorul Momcilo Vukotic a declarat ca echipa Farul Constanta nu are nici o scuza pentru infrangerea suferita, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, in fata formatiei Unirea Urziceni, in etapa a IV-a a Ligii I. "Cred ca jucatorii nu au fost pregatiti si conectati, daca tinem cont ca le-am spus toata saptamana ca ne asteapta un adversar dificil si un meci greu. Nu avem scuze, chiar daca avem cinci jucatori accidentati. Nu am avut nici o reactie in fata celor de la Unirea in situatiile de gol pe care si le-au creat. Consider ca a fost un scor normal", a spus Vukotic. Farul a suferit prima infrangere din acest sezon, dupa ce in primele trei etape obtinuse doua victorii si un egal."Rechinii" au pierdut cu scorul de 0-1 (0-0), meciul sustinut pe teren propriu, in fata formatiei Unirea Urziceni, in etapa a IV-a a Ligii I. La cateva minute de la debutul partidei, Mihai Gurita a marcat in poarta lui Grigore, insa dupa ce fusese semnalizat in ofsaid. In minutul 36, la o lovitura libera pentru Farul, jucatorii Nicu Epaminonda (Unirea Urziceni) si Armel Disney (Farul) s-au imbrancit in careul oaspetilor, ultimul fiind lovit cu pumnul de adversarul sau. Disney s-a prabusit pe gazon, la fel si Epaminonda. Arbitrul Sebastian Coltescu s-a consultat cu tusierul, iar apoi i-a aratat cartonasul galben lui Disney si l-a eliminat pe Epaminonda, care era scos in afara terenului pe targa. Egalitatea numerica s-a restabilit in minutul 60, cand fundasul Florin Maxim, aflat la primul sau meci la Farul, a primit al doilea cartonas galben, pentru un atac cu talpa inainte, fiind eliminat.Doua faze identice si un golCu zece minute inainte de fluierul final, Unirea Urziceni a trecut pe langa deschiderea scorului, cand, dupa o cursa pe partea stanga, Bogdan Aldea a intrat in centru, s-a descotorosit de doi fundasi adversi, l-a driblat si pe portarul George Curca, insa a sutat in transversala, iar mingea a cazut pe linia portii, de unde a fost respinsa de un jucator constantean. A fost o faza care a anuntat dezastrul, deoarece Aldea a inscris golul victoriei pentru Unirea Urziceni peste numai cinci minute, dintr-o actiune asemanatoare celei de dinainte. Momcilo Vukotic a improvizat mult in aceasta partida, datorita indisponibilitatilor din lot, trimitandu-i in teren pe Curca, Farmache, Schiopu, Pacuraru, Fl. Maxim, Bacila (T. Moldovan, min.46), Fl. Lungu (Florea, min.62), I. Apostol, Gurita, L. Mihai (M. Nae, min.46), Disney. Din pacate, a fost o formula lipsita de succes, jucatorii Farului parand de multe ori ca joaca pentru prima oara impreuna. De partea cealalta, Costel Orac a mizat pe C. Grigore, Epaminonda, Rohat, M. Jovanovici, Filatov, Odoroaba, Negoita, Pojer (C. Dobre, min.85), Cr. Constantin (Aldea, min.73), Leandro (Cr. Vlad, min.58), Costescu. Meciul a fost mai spectaculos la capitolul cartonase, care au fost impartite cu generozitate de catre Coltescu. Au primit "galbene" Maxim min.15, min.60, Disney, min.35 / Negoita, min.43, Rohat, min.44 si cartonase rosii, Fl. Maxim, min.60 / Epaminonda, min.35. In tribunele stadionului Farul au fost prezenti aproximativ 1 500 de spectatori, de altfel media obisnuita la meciurile constantenilor pe teren propriu. Din pacate pentru elevii lui Vukotic, Unirea Urziceni a obtinut in fata lor a doua victorie consecutiva in primul esalon, dupa ce in etapa a III-a s-a impus, tot cu 1-0, in fata formatiei Otelul Galati.