00:23 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Nu mai suntem lideri

21 Oct, 2006 00:00 782 Marime text

Dinamo Bucuresti-HCM Constanta 27-26

HCM a dominat partida pana spre mijlocul reprizei secunde, cand gazdele au reusit sa egaleze, 18-18 (min. 40), din acel moment cele doua formatii mergand cap la cap * Bucurestenii au dorit desigur sa razbune ultimele trei infrangeri din fata handbalistilor de pe litoral si au reusit acest lucru nu numai prin forte proprii * La victorie au contribuit din plin si cei doi arbitri, Candea si Talvac, care au luat multe decizii eronate impotriva elevilor lui Lucian Rasnita * De remarcat ca in primele minute ale partidei, un suporter dinamovist a aruncat o petarda in apropierea terenului, la scorul de 2-2, partida fiind intrerupta cateva minute * In urma acestui rezultat contestat, HCM pierde fotoliul de lider in clasamentul Ligii Nationale, avand 11 puncte, cu unul mai putin decat Dinamo

Dinamo Bucuresti a devenit noul lider al Ligii Nationale de handbal, dupa ce a invins, joi, pe teren propriu, campioana en-titre, HCM Constanta, cu scorul de 27-26 (13-16), intr-un meci jucat in devans la etapa a VII-a. HCM a dominat partida pana spre mijlocul reprizei secunde, cand gazdele au reusit sa egaleze, 18-18 (min. 40). Din acel moment, meciul a mers cap la cap, Dinamo avand totusi puterea sa mentina un avantaj de un gol la fiecare atac. In minutul 52, dinamovistii s-au detasat la doua goluri (23-21), dar pe final au fost egalati de HCM (26-26, min. 58). Elevii lui Stefan Constantin au mai fortat o data, marcand golul victoriei, in timp ce in poarta, Dragomir a facut minuni, blocand orice sut al oaspetilor. Bucurestenii au dorit desigur sa razbune ultimele trei infrangeri din fata HCM-ului si au reusit acest lucru nu numai prin forte proprii. La aceasta victorie au contribuit din plin si cei doi arbitri, Candea si Talvac, care au luat multe decizii eronate impotriva elevilor lui Lucian Rasnita. Brigada delegata la acest meci a fost vehement contestata de tabara constanteana, mai ales de catre directorul executiv Nurhan Ali. El a catalogat drept bataie de joc la adresa clubului de pe litoral ceea ce s-a petrecut cu arbitrajul. Mai putin contestatar la adresa "fluierasilor" a fost antrenorul Lucian Rasnita, care considera ca handbalistii sai puteau tine ritmul, cu toata opozitia arbitrilor. La ultimul atac, extrema dreapta dinamovista Valentin Ghionea a stiut sa profite, dupa ce a facut pasi si a pierdut mingea, refuzand sa lase balonul pe podea. Ghionea a fost eliminat direct, dar timpul a trecut in favoarea echipei sale. Ramasesera doar 2 secunde, timp in care sutul lui Toma la poarta dinamovista nu a mai avut efectul scontat. De remarcat ca in primele minute ale partidei, un suporter dinamovist a aruncat o petarda in apropierea terenului, la scorul de 2-2, partida fiind intrerupta cateva minute. Pentru HCM, cel mai bun marcator a fost Laurentiu Toma, care a reusit sa inscrie de noua ori in poarta lui Dragomir. El a fost urmat de catre Milutin Dragicevic (sapte), Mihai Timofte (patru), George Buricea, Claudiu Streja (cate doua), Dusko Milinovic, Marius Stavrositu (cate unul). La constanteni au mai evoluat portarii Ionut Stanescu si Mihai Popescu, Paul Giotoiu, Mircea Muraru, Ionut Saulescu si Ivan Smigic. Pentru gazde, cele mai multe reusite i-au apartinut lui Valentin Ghionea, care a inscris de opt ori, urmat de Marian Filip (cinci), Stevan Popov, Alexandru Dimache (cate patru), Leonard Bibirig (trei), Nenad Savic (doua) si Dorin Purcarea (unul). In urma acestui rezultat contestat, HCM pierde fotoliul de lider in clasamentul Ligii Nationale, avand 11 puncte, cu unul mai putin decat Dinamo. Etapa viitoare, constantenii vor juca dupa meciul de Liga Campionilor contra celor de la Gudme. Ei vor primi pe teren propriu vizita celor de la CSM Bistrita.