02:16 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Panduru ii resusciteaza pe "rechini"

06 Nov, 2006 00:00 614 Marime text

Poli Timisoara-Farul 1-1 (0-0)

# Prima repriza a apartinut in totalitate constantenilor, care au evoluat fara complexe, dand senzatia ca ei sunt cei care joaca pe teren propriu * In repriza a doua, antrenorul Alin Artimon a avut un moment de inspiratie si l-a introdus pe teren pe fostul atacant al Stelei, Andrei Cristea, el deschizand scorul pentru gazde * Spre disperarea acestora, Gurita a reusit insa sa egaleze in minutul 90

Primul meci al Farului cu Basarab Panduru in functia de antrenor principal a insemnat si primul rezultat pozitiv dupa o perioada de esecuri. In cadrul etapei a XIV-a a Ligii I, "rechinii" au facut un meci foarte bun la Timisoara, in fata lui Poli. Prima repriza a apartinut in totalitate constantenilor, care au evoluat fara complexe, dand senzatia ca ei sunt cei care joaca pe teren propriu. Ocaziile la poarta timisoreana nu au lipsit, ele culminand cu "transversala" lui Lungu din minutul 30. Au mai ratat, rand pe rand, Senin, Apostol si Tibor Moldovan, insa din pacate, tabela a ramas nemodificata, 0-0. Dupa pauza, timisorenii au intrat mai motivati si au inceput sa isi treaca in cont primele ocazii la poarta lui Vlas. Antrenorul Alin Artimon a avut un moment de inspiratie si l-a introdus pe teren pe fostul atacant al Stelei, Andrei Cristea, mutarea avand darul de a impulsiona atacul gazdelor. Cristea a reusit de altfel sa si deschida scorul in minutul 63, dupa o actiune prelungita de atac, la care a contribuit din plin si Mihaita Plesan. A urmat o perioada buna a timisorenilor, sustinuti din public de doar 3000 de suporteri (record negativ in orasul de pe malul Begai). Plesan a avut ocazia sa transeze victoria de partea echipei sale, insa sutul sau din minutul 70 din interiorul careului a fost parat senzational de Vlas. Trecuti cu bine peste acest moment, constantenii au inceput sa iasa din nou la atac, insa golul a venit abia in ultimul minut de joc, atunci cand gazdele se gandeau deja la cele trei puncte. Lungu a initiat o actiune pe partea dreapta a atacului constantean, a centrat pana la Nae, care l-a gasit in careul mic pe Gurita. Acesta a preluat si a inscris in poarta lui Popa, pecetluind rezultatul final, 1-1. Debut cu dreptul al lui Basarab Panduru, care a declarat la finalul partidei ca ambitia sa este de a duce Farul in Cupa UEFA. "Sunt multumit de joc si de rezultat si vreau sa obtin rezultate la Farul. Ma intereseaza ca oamenii sa vina din nou la stadion, dar pentru asta trebuie sa avem ce sa le aratam. Mi-ar placea ca si Farul si Poli sa mearga impreuna in Cupa UEFA", a declarat antrenorul care a fost imbracat la meciul de sambata intr-un tricou violet. Urmatorul meci al Farului va avea loc miercuri, la Galati, contra lui Poli Iasi, in optimile de finala ale Cupei Romaniei.