00:11 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pavel a ratat "sferturile" la Halle

17 Jun, 2006 00:00 738 Marime text
Desi beneficiar al unui wild-card si cu un moral bun dupa victoria din primul tur in fata lui Marcos Baghdatis, tenismanul Andrei Pavel a jucat slab in fata adversarului din turul doi, suedezul Robin Soderling. Dupa un prim set in care romanul dadea semne ca poate obtine calificare in "sferturi", castigat de altfel cu 6-4, au urmat momente mai putin reusite pentru "cneaz" care a cedat in urmatoarele doua cu 3-6, 0-6. Meciul a durat aproape o ora si jumatate, la finalul sau Pavel parasind competitia cu 20 de puncte ATP si cu un cec in valoare de 11.500 euro. Din pacate, constanteanul a renuntat sa mai participe in calificarile de la Wimbledon, dupa ce a aflat ca nu se gaseste pe tabloul principal. Pozitia in clasamentul ATP a lui Pavel ar putea fi imbunatatita in urma prezentei la Halle, acesta aflandu-se in prezent pe locul 80, cu 494 de puncte.