20:22 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Pavel il va intalni pe Moya in al doilea tur al BCR Open

14 Sep, 2006 00:00 756 Marime text

El l-a invins in doua seturi, scor 6-3, 6-1, pe sarbul Boris Pashanski * Constanteanul il va intalni, astazi, de la ora 15.00, in turul al doilea, pe spaniolul Carlos Moya, care l-a invins, marti, pe peruanul Luis Horna, scor 6-7, 7-6, 7-5, inregistrand cea de-a 499-a victorie din cariera * Pavel a declarat ca perechea de dublu din meciul de Cupa Davis contra Coreei de Sud va fi decisa doar de antrenori

Tenismanul Andrei Pavel s-a calificat in turul al doilea al turneului BCR Open Romania, dupa ce l-a invins in doua seturi, scor 6-3, 6-1, pe sarbul Boris Pashanski. Pavel, care ocupa locul 79 in clasamentul ATP, a castigat primul set dupa un break prin care a dus scorul la 5-3, in timp ce in setul al doilea, jucatorul roman a reusit trei break-uri (1-0, 3-0, 6-1) in fata adversarului sau, clasat pe pozitia 92 in clasamentul ATP. Constanteanul il va intalni, astazi, de la ora 15.00, in turul al doilea, pe spaniolul Carlos Moya, care l-a invins, marti, pe peruanul Luis Horna, scor 6-7, 7-6, 7-5. Moya a inregistrat in fata lui Horna cea de-a 499-a izbanda a sa, devenind jucatorul cu cele mai multe victorii in cariera, dintre cei aflati in acest moment in activitate. "Mi-au mers foarte bine azi, mai ales scurtele, ceea ce nu pot spune despre rever, pe care l-am gresit si de trei ori consecutiv. Nu stiu ce s-a intamplat, nu m-am uitat bine la minge", a declarat Pavel, la conferinta de presa, adaugand ca spera ca adversarul sau din turul al doilea, Carlos Moya, nu va inregistra cu el a 500-a victorie. Intrebat daca va face pereche cu Horia Tecau la dublu in meciul de Cupa Davis cu Coreea de Sud, Pavel a raspuns: "Imi doresc sa ajung vreodata antrenor de Cupa Davis, dar deocamdata nu sunt. Este decizia antrenorilor cine joaca la dublu". Intr-un alt meci disputat marti la BCR Open Romania, la dublu, perechea Victor Crivoi / Victor Ionita a pierdut in primul tur in fata cuplului Leonardo Azzaro (Italia) / Sergio Roitman (Argentina), scor 5-7, 2-6.