12:27 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Prima victorie dupa trei etape "de seceta"

07 Mar, 2005 00:00 542 Marime text
Penultima etapa a Diviziei A de futsal a programat in Sala Sporturilor partida dintre formatiile FC Constanta si A.C.S 3 Bucuresti. Chiar daca ambele echipe erau deja cu gandul la partidele pe care le vor sustine in play-off-ul intrecerii interne, intalnirea a fost una deosebit de disputata. Avand tot lotul de jucatori apt de joc dupa o lunga perioada, tehnicianul constantenilor a sperat ca elevii sai isi vor adjudeca fara mari probleme aceasta partida, care sa aduca trei puncte in contul echipei constantene. Dorind sa treaca peste pasa proasta a ultimelor trei jocuri cand nu cunoscusera gustul victoriei, "marinarii" au inceput in forta partida, obligand echipa bucuresteana sa se maseze in propria aparare. Pe fondul acestei dominari autoritare, bucurestenii au reusit la prima faza mai periculoasa sa deschida scorul in minutul 13. Din fericire, constantenii au reusit sa treaca repede peste socul primirii unui gol absolut nemeritat si dupa mai multe ocazii rarisime la poarta bucurestenilor, Nicusor Chichirim a fructificat in minutul 16 un sut centrare al lui Dumitru Stoica, scor 1-1. Pauza a fost un sfetnic bun pentru constanteni pentru ca la doar doua minute de la reluarea partidei, Gabriel Dobre a marcat pentru 2-1. Cum pana la finalul partidei nici una dintre echipe nu a mai putut fructifica vreuna dintre ocaziile avute, echipa pregatita de Stelica Damasaru si Marian Popa si-a trecut in cont prima victorie in ultimele patru etape. Cei mai buni jucatori ai echipei de pe litoral au fost Dumitru Stoica si Vasile Trasca, ultimul revenit dupa doua etape de suspendare. In urma acestui succes, FC Constanta acumuleaza 46 de puncte, insa ramane pe locul patru in clasament. Etapa viitoare, ultima a sezonului regulat, constantenii vor intalni in deplasare ocupanta locului secund in clasament, CIP Deva. O noua victorie a formatiei de pe litoral la Deva, ar putea insemna revenirea "marinarilor" pe podiumul clasamentului, dar mai ales primirea a cel putin un punct suplimentar la inceperea play-off-ului.