08:26 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

R.C Farul a obtinut o pretioasa victorie

28 Mar, 2005 00:00 681 Marime text

Formatia lui Adrian Pllotschi a castigat greu, insa pe deplin meritat in fata unui adversar puternic, Contor Zenner Arad * Anghel a marcat eseul victoriei echipei de la malul marii

Aflata pe locul sapte al clasamentului cu doar 16 puncte, R.C Farul era condamnata sa castige partida din cadrul etapei a 12-a cu ocupanta locului trei in ierarhia Ligii Nationale, Contor Zenner Arad. De parca toate problemele financiare prin care trec "marinarii" nu ar fi fost indeajuns, formatia pregatita de Adrian Pllotschi a disputat aceasta confruntare cu aradenii, in fata unor tribune dezolant de goale, doar aproximativ o suta de fani venind pentru a sustine fosta campioana a tarii. Dupa un inceput in care ambele formatii s-au tatonat, Farul a reusit sa sparga gheata in minutul 18 prin Toni Pllotschi, autorul unui eseu inscris in urma unei faze bine lucrate de pachetul de inaintare constantean. Nechita a transformat cu precizie si scorul a devenit 7-0 pentru Farul. Pana la pauza, cele doua formatii nu au mai punctat decat in urma loviturilor de penalitate. Ionut Nechita a castigat duelul de la distanta cu internationalul Dimofte, punctand de doua ori, in timp ce aradeanul nu a adus decat trei puncte in contul formatiei sale. Asadar, dupa prima parte a confruntarii, elevii lui Pllotschi aveau un avantaj de zece puncte pe tabela de marcaj, scor 13-3. Chiar daca Aradul a reusit sa inscrie imediat dupa pauza, in minutul 43, un eseu prin Garbau, transformat de acelasi Dimofte, apropiindu-se la 13-10, Farul si-a revenit imediat si si-a marit din nou avantajul pe tabela. Nechita a marit inca o data diferenta de scor in urma unei lovituri de penalitate in minutul 50, Craciunescu a marcat un eseu in minutul 57, transformat de acelasi Ionut Nechita si se parea ca R.C Farul nu mai poate pierde punctele puse in joc. Scorul inregistrat in acel moment, 23-10 pentru Farul, a trezit insa la viata o formatie aradeana, uluita de usurinta cu care primise zece puncte in sapte minute. Oaspetii au avut un moment de orgoliu, incercand sa dovedeasca ca nu degeaba ocupau locul trei inaintea acestei intalniri. In doar cinci minute, Nichescu si Mamoc au inscris doua eseuri pentru Contor Zenner Arad iar transformarile precise ale lui Dimofte au adus avantaj pe tabela pentru cei din Arad, scor 24-23. Constantenii si-a readus aminte la timp ca esecul ar echivala cu retrogradarea si au fortat victoria cu toate liniile in ultimele 15 minute ale partidei. Eforturile lor au fost rasplatite, Anghel punctand in terenul de tinta advers, dupa o gafa a apararii aradene. Ionut Nechita nu a mai reusit transformarea, insa Farul a mentinut diferenta pana la ultimul fluier al arbitrului. Asadar, scor final, 28-24 pentru Farul, care isi trece in cont patru puncte deosebit de importante, in timp ce Contor Zenner Arad au obtinut si ei un punct deoarece au pierdut la o diferenta mai mica de sapte puncte. In urma acestei victorii, R.C Farul a urcat pe locul sase in clasament, avand 20 de puncte acumulate. Runda viitoare, programata pentru data de 2 aprilie, va aduce pe litoral o formatie cel putin la fel de puternica ca cea din Arad, constantenii urmand sa primeasca replica celor de la Remin Baia Mare.