11:19 26 08 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Rechinii albastri" au facut spectacol impotriva Stelei

29 Apr, 2005 00:00 778 Marime text

Valoare confirmata in fata favoritei la titlu

Au trecut doua zile de la meciul cu echipa lui Walter Zenga si ecourile importantului succes inregistrat de fotbalistii Farului sunt departe sa se stinga. Toti cei care au urmarit partida, pe stadion sau doar din fata televizorului, au fost unanim de acord cu faptul ca miercuri seara, la Constanta, FC Farul a fost mai buna si ca implicit victoria impotriva favoritei la titlu este una pe deplin meritata. Golul marcat de Cristocea in minutul 59, din penalty a fost doar incununarea unui joc ofensiv practicat de marinari care, de-a lungul intregii partide, au fost mai proaspeti si mai determinati in comparatie cu titratii lor adversari. Se poate afirma fara teama de a gresi ca "marinarii" puteau castiga acest meci si la o diferenta mai mare, de cel putin doua goluri. Sarabanda ratarilor a inceput inca din primul minut, cand Dinu Todoran l-a lansat cu o pasa in careu pe Mihai Gurita, dar eroul din Cupa Romaniei a tras slab, fara probleme pentru Martin Tudor. Gazdele au atacat incontinuu, amenintand poarta adversa dar nereusind (inca) sa finalizeze. Meciul are antren si Farul ataca in valuri, spre bucuria celor peste 15.000 de spectatori prezenti in tribunele stadionului "Gheorghe Hagi". In minutul 28 se consuma un moment important si anume faultul dur comis de Dorin Goian, asupra lui Baicu, in urma caruia stelistul vede cartonasul galben. In minutul 35, Farul rateaza o mare ocazie atunci cand Lungu prinde o minge respinsa de fundasii adversi si trage puternic din vole de la 25 de metri. Din pacate, nu este gol pentru ca Tudor se intinde asemenea unei pantere si reuseste sa respinga in corner balonul. Dupa numai cinci minute, Farul trece din nou pe langa gol, cand Cristocea il gaseste foarte bine in careu pe acelasi Florin Lungu, dar optarul Farului trimite putin peste bara transversala. Dupa revenirea de la cabine, echipa noastra continua aceeasi "partitura" de dominare. In minutul 50, Goian il faulteaza dur pe Gurita (din postura de ultim aparator), se acorda lovitura libera dar in mod inexplicabil "centralul" Sorin Corpodean nu ii arata stelistului cel de al doilea avertisment, care ar fi insemnat implicit, eliminarea din joc. Ironie a sortii insa, in minutul 58, Zenga il inlocuieste pe Goian cu Baciu si acesta, dupa doar cateva secunde il faulteaza in careu pe Senin, primind meritat rosu. Cristocea transforma penaltyul si este 1-0 pentru Farul. In urmatoarea jumatate de ora, fotbalistii nostri fac spectacol jongland si incercand anumite scheme care ridica pur si simplu publicul in picioare. Ranita in orgoliu, Steaua va domina ultimul sfert de ora si in min. 93 este aproape de egalare, insa Barbu respinge foarte bine un balon, chiar de pe linia portii. Fluier final si Farul acumuleaza trei puncte si cu un total de 39 ocupa in prezent locul patru in clasament. Pe podium continua sa se afle Steaua (47), urmata de Dinamo (42) si Rapid (41). Maine dupa-amiaza, in cadrul etapei a 23-a, Farul va evolua in deplasare impotriva echipei CFR Cluj.