06:29 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Rechinii", aproape de a iesi din apele Europei

17 Jul, 2006 00:00 743 Marime text

# Comportamentul aproape amatoristic al defensivei lui Momcilo Vukotici a dus la un scor pana la urma logic, 4-1 (2-1) pentru Auxerre # Apararea a fost veriga slaba a Farului, pentru ca atacul a mers foarte bine, Disney si Gurita facand un meci reusit * Fundasul Cosmin Bacila a fost de departe cel mai slab om al meciului, greselile sale exasperandu-l atat pe Vukotici, cat si pe Mihai Gurita, care a fost pe punctul de a se incaiera cu acesta * Tot sambata a avut loc si debutul oficial al lui Daniel Niculae la AJ Auxerre, care nu s-a remarcat insa cu nimic si a fost inlocuit in minutul 61 * Exceptand erorile din aparare, "rechinii" nu au jucat chiar slab, acest lucru fiind remarcat si de site-ul UEFA

Meciurile bune facute in compania Pobedei Prilep si Lokomotiv Plovdiv, antrenamentele intense organizate de Momcilo Vukotici, moralul bun sau dorinta nu au fost din pacate de ajuns pentru ca Farul Constanta sa-si depaseasca nivelul in deplasarea de la Auxerre, contand pentru mansa intai a turului trei din Cupa UEFA Intertoto. Pentru a putea juca onorabil macar in compania formatiilor mari ale Europei, este nevoie si de putere, iar aceasta nu poate veni decat de la un lot puternic. Din nefericire, "campaniile" de achizitii ale Farului sunt din ce in ce mai "subtiri", pe sezon ce trece, iar fotbalistii valorosi care sunt transferati la alte echipe nu sunt inlocuiti cu altii pe masura. Plecarea lui Pascovici la Dinamo Bucuresti este din ce in ce mai resimtita in defensiva, acesta fiind de altfel compartimentul care a "scartait" cel mai mult in partida de sambata seara. Farul a inceput totusi bine partida, chiar in primele secunde Apostol expediind o "torpila" de la 30 de metri care a zguduit bara transversala a portii lui Fabien Cool. A fost insa un inceput fals, deoarece, in doar doua minute (6 si 8), francezii au inscris de doua ori, prin Mathis (un sut superb la vinclul portii lui Curca) si Pieroni (gol simplu, de la 10 metri), zdruncinand serios moralul fotbalistilor constanteni. Acestia si-au revenit insa destul de repede si in minutul 17 Mihai Gurita a redus din diferenta si a reaprins speranta pentru cei 100 de suporteri veniti de la Constanta pentru a-si incuraja favoritii. Faza golului a fost creata de catre noua achizitie Armel Disney, care si-a creat culoar printre fundasii adversi si i-a pasat decisiv lui Gurita. Desi era 2-1, un rezultat bun pentru constanteni, acestia nu au stiut sa-l pastreze, cedand mai ales la capitolul fizic. Fundasul Cosmin Bacila, un alt jucator achizitionat in vara, a fost de departe cel mai slab om al meciului, greselile sale exasperandu-l atat pe Vukotici, cat si pe Mihai Gurita, care a fost pe punctul de a se incaiera cu acesta. Repriza a doua a debutat furtunos pentru Auxerre, Kahlenberg transformand o lovitura libera la doar sapte minute de la reluare. Farul s-a aruncat in atac, dar a uitat ca are o defensiva care a parut in multe momente formata din amatori. Pe acest fond, a venit si golul al patrulea al francezilor, marcat de Traore in minutul 75, cum altfel, decat tot in urma unei gafe a defensivei. De mentionat ca in timpul jocului, fotbalistii dobrogeni au reclamat o lovitura de la 11 metri, la un presupus hent in careu al unui fundas francez.Niculae, huiduit de catre constanteniTot sambata a avut loc si debutul oficial al lui Daniel Niculae, fostul atacant rapidist, la AJ Auxerre. Prezenta sa pe teren nu a avut insa nimic deosebit, Niculae fiind de altfel inlocuit in minutul 61 cu marcatorul golului patru al gazdelor, Traore. Niculae a jucat pe partea dreapta a atacului, foarte aproape de tusa. Galeriile celor doua formatii au fost aproape egale numeric, iar jocul in sine nu a atras pe stadionul Abbe Deschamps decat in jur de 3000 de spectatori. Suporterii Farului, ajutati si de cativa romani din diaspora, l-au fluierat copios pe Niculae, dar au plecat dezamagiti de rezultatul final. Singura lor satisfactie a fost ca atacantul Mihai Gurita s-a tinut de promisiunea facuta la Constanta si a reusit sa inscrie. De altfel, exceptand "gaurile" imense din defensiva, Farul nu a jucat chiar rau, acest lucru fiind remarcat si de site-ul UEFA. "AJ Auxerre se afla la un picior si cateva crampoane de turul doi preliminar al Cupei UEFA, dupa victoria in fata formatiei Farul Constanta, scor 4-1, in Cupa UEFA-Intertoto. In ciuda infrangerii, FC Farul Constanta a facut un meci de calitate. Condusi de noul capitan Benoit Cheyrou si de Thomas Kahlenberg, francezii au distrus Farul, pe stadionul Abbe Deschamps, in fata a cateva mii de spectatori. Daca nu va exista o evolutie extrem de buna in Romania sambata viitoare, epopeea europeana a antrenorului Momcilo Vukotici se va incheia", se arata intr-un material intitulat "Auxerre stinge Farul". Site-ul UEFA mentioneaza ca sfarsitul primei reprize a apartinut romanilor, care s-au remarcat in special prin Apostol si Armel Disney. "Insa, jucatorii lui Jean Fernandez isi pot pregati in calm calatoria in Romania de sambata viitoare", mai noteaza sursa mentionata. Returul dintre FC Farul si AJ Auxerre va avea loc la Constanta, sambata, 22 iulie, incepand cu orele 19.00.