10:21 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Rechinii" au remizat la Cluj

03 Apr, 2005 00:00 667 Marime text

Farul, la trei puncte de podium

Fotbalistii constanteni au confirmat inca o data forma buna in care se afla, reusind sa paraseasca sambata neinvinsi stadionul CFR, din Cluj, dupa un meci impotriva incomodei echipe din localitate. Partida din cadrul etapei a 23-a s-a incheiat cu scorul de 0-0, dupa 90 de minute de joc frumos, in care ambele echipe si-au creat ocazii de a marca. Cu Pascovici si Apostol in primul 11 (absentii de la meciul cu Steaua), Farul a inceput curajos, dornica sa obtina toate punctele puse in joc. Replica gazdelor a fost una pe masura, Anca si compania atacand des poarta lui Curca, incurajati de suporterii prezenti in numar mare. Inca din minutul 2, Adrian Anca a reusit sa puna in pericol poarta "marinarilor", dar sutul sau a trecut putin pe langa bara. In minutul 15, mijlocasul Iulian Apostol executa bine un corner, mingea ajunge in careul gazdelor dar nici unul dintre "faristii" prezenti acolo nu reuseste sa reia in poarta. La mijlocul primei reprize, CFR isi creeaza doua alte ocazii de gol (min. 22 si 27), prin Vlajici si Florin Dan, insa tabela de marcaj continua sa ramana neschimbata. Demonstrand ca nu a venit in Ardeal ca sa se apere, Farul este foarte aproape de deschiderea scorului, in ultimul minut al primei reprize. "Rechinii albastri" obtin o lovitura libera, Mihai Baicu transforma excelent dar Stef reuseste sa scoata balonul in corner. Dupa revenirea de la cabine, gazdele creeaza presiune la poarta formatiei noastre dar Alickovici, Tilinca si Anca nu il pot invinge pe George Curca. In minutul 72, Farul este din nou aproape de gol, dar sutul lui Mihai Gurita trece putin pe langa bara portii aparate de Stef. Cu zece minute inainte de final, Curca are o interventie extraordinara la sutul din intoarcere al lui Turcu, reusind sa plonjeze si sa respinga balonul. Pana la sfarsitul partidei nu se mai inregistreaza faze importante de poarta si centralul Alexandru Deaconu pune capat unui meci care nu i-a pus probleme majore. Farul pleaca de la Cluj cu un punct si cu un total de 40 de puncte, continuand sa ocupe locul patru in clasament. FC Farul Constanta are in acest sezon un palmares excelent format din 11 victorii, sapte remize si doar cinci infrangeri. "Rechinii" sunt neinvinsi in campionat de pe data de 12 martie (etapa 16), de la acel 0-2 cu Dinamo in deplasare. Maine dupa-amiaza, de la ora 17.00, pe stadionul "Hagi", FC Farul va primi vizita Nationalului antrenat de italianul Roberto Landi, intr-o partida contand pentru etapa a 24-a a Diviziei A. "Bancarii" ocupa in prezent locul cinci in clasament, cu 39 de puncte. Podiumul Diviziei A este format in prezent din Steaua (50 p), Rapid (44) si Dinamo (43).FARUL - Curca, Farmache, Barbu, Schiopu, Pascovici, Gurita, Lungu, Todoran (Usurelu 58), Apostol (L. Mihai 85), Cristocea (Senin 77), BaicuCFR CLUJ - Stef, Jula, Milosevici, Toma, Alickovici (Turcu 66), Fl. Dan, Marginean, Vlajici (Gosa 78), Vasaie, Tilinca, Anca (Bruncevici 78)Cartonase galbene: Marginean 31, Alickovici 45, Vasaie 84/Todoran 44.Arbitri - Alexandru Deaconu (central), Florin Stanescu, Florin Buzarnescu (tusieri), Constantin Fanita (rezerva).