18:31 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Rechinii" au trimis Brasovul in Divizia B

17 May, 2005 00:00 803 Marime text

Farul a invins duminica seara cu scorul de 3-2, golul victoriei fiind marcat in minutul 91 de catre Mihai Gurita, cel mai bun jucator de pe teren * Golgheterul Farului a profitat de o gafa monumentala a portarului Dossey, care incercand sa ajunga la o centrare s-a lovit de un coechipier si a scapat mingea * Brasovul a terminat meciul in zece oameni dupa ce portarul oaspetilor a fost eliminat de "centralul" Coltescu pentru proteste si comiterea unui gest nesportiv

In jur de 1500 de persoane au luat loc duminica seara in tribunele stadionului "Gheorghe Hagi" pentru a urmari partida dintre FC Farul Constanta si FC Brasov, intalnire contand pentru etapa a 26-a a Diviziei A. La capatul unei intalniri aprig disputate, "rechinii" lui Petre Grigoras au reusit sa se impuna cu scorul de 3-2 (la pauza 1-1), obtinand trei puncte extrem de pretioase. In urma acestui succes, Farul a acumulat 46 de puncte si ocupa locul patru in clasament, la trei puncte diferenta de Rapid, ultima formatie de pe podium. De partea cealalta, in urma esecului de pe litoral, brasovenii pregatiti de Ferencz Bajko au pierdut orice sansa reala de a se salva de la retrogradare si cu 21 de puncte se afla pe penultimul loc al clasamentului. Fotbalistii ardeleni au inceput meciul extrem de decisi amenintand inca din start poarta aparata de George Curca. In minutul 25, Arman Karamyan a driblat mai multi fundasi ai Farului si cu un sut extrem de precis, l-a invins pe Curca. Ardelenii au avut chiar sansa de a se desprinde la doua goluri dar Romeo Surdu a ratat copilareste, moment in care antrenorul Bajko a fost la un pas de a lesina, in urma unui puseu de tensiune. Dupa doar trei minute de la deschiderea scorului, Mihai Gurita a restabilit egalitatea cu un sut plasat, expediat de la sase metri. Dupa revenirea de la cabine, Farul a condus ostilitatile iar in minutul 56, Florin Lungu a marcat pentru 2-1, reluand cu capul in plasa o centrare primita de la Farmache. Cu cinci minute inainte de final, oaspetii egaleaza prin Surdu, care a profitat de greseli in lant ale defensivei "fariste". In minutul 90, scorul era egal 2-2 si parea ca cele doua combatante vor parasi terenul, impartindu-si cate un punct. De la tusa se arata patru minute de prelungire si Farul continua sa atace furibund. Pascovici executa bine o lovitura libera iar balonul ajunge in careul advers, deasupra unui "meleu" compus din jucatorii ambelor formatii. Se consuma cel mai important moment al intalnirii. Portarul Ibrahim Dossey sare la centrare, dar se loveste de unul dintre coechipieri, scapa mingea iar aceasta ajunge la Gurita, care dintr-un unghi dificil, de la sase metri, o introduce in plasa. Nerealizand ca este singurul vinovat, Dossey protesteaza vehement, motivand ca a fost fault in atac. Portarul Brasovului ii pune mainile pe cap "centralului" Coltescu iar acesta ii arata imediat cartonasul rosu. Oaspetii termina meciul in zece pentru ca pana atunci, Bajko facuse deja cele trei schimbari prevazute de regulament. Farul obtine o victorie extrem de muncita, in urma careia isi pastreaza locul in plutonul fruntas, in timp ce Brasovul se gandeste deja la partidele de la matineu.