00:31 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

"Rechinii" cunosc din nou Gloria

27 Oct, 2006 00:00 713 Marime text

Daca primul meci, cel cu buzoienii, a fost mult mai usor decat se asteptau oficialii clubului constantean, cel de la Bistrita va insemna totusi o intalnire de campionat cu o reprezentanta deloc comoda a Ligii I * In ciuda victoriei de la Sacele, Farul sufera in continuare la capitolele atmosfera si antrenor * Mai nou, se pare ca oficialii de pe litoral il au in vedere pe Sorin Cartu, proaspat demisionat de la carma lui Poli Timisoara * In turul sezonului precedent, "rechinii" au rupt o serie de insuccese tocmai cu Gloria Bistrita, invingand-o la Constanta cu scorul de 3-0, dupa un meci spectaculos * Din pacate, scenariul nu s-a repetat si in partida retur, cu toate ca fotbalistii de pe litoral au jucat din nou foarte bine

Dupa ce marti au intalnit la Sacele pe Gloria Buzau, in cadrul Cupei Romaniei (4-1, saisprezecimi de finala), fotbalistii echipei Farul Constanta au plecat direct catre Bistrita, unde vor avea parte de a doua "Glorie" din aceasta saptamana. Daca primul meci, cel cu buzoienii, a fost mult mai usor decat se asteptau oficialii clubului constantean, cel de la Bistrita va insemna totusi o intalnire de campionat cu o reprezentanta deloc comoda a Ligii I. Daca nu s-au "imbatat" cu apa rece dupa duelul din Cupa, alb-albastrii ar trebui sa isi aduca aminte ca situatia lor din intrecerea interna este destul de precara si ca locul 12 pe care il ocupa in prezent este foarte departe de Cupa UEFA, obiectivul stabilit la inceputul sezonului. In plus, echipa sufera in continuare la capitolele atmosfera si antrenor. Aceste doua aspecte sunt strans legate unul de altul, caci starea de interimat din prezent creeaza si o reactie de iritare in randul jucatorilor. Se vorbeste mult despre aducerea cat de curand a unui tehnician, insa pana acum au fost doar vorbe goale. Mai nou, se pare ca oficialii de pe litoral il au in vedere pe Sorin Cartu, proaspat demisionat de la carma lui Poli Timisoara. Pana atunci insa, meciul de maine cu Gloria reprezinta un subiect de mai mare interes, caci o noua infrangere a constantenilor ar complica aproape iremediabil lucrurile. In turul sezonului precedent, Farul a rupt o serie de insuccese tocmai cu aceasta formatie, invingand-o la Constanta cu scorul de 3-0, dupa un meci spectaculos. "Marinarii" au inceput excelent partida si, dupa o perioada de zece minute de dominare, au deschis scorul, prin Liviu Mihai. Dinu Todoran a initiat o actiune pe cont propriu pe partea dreapta si i-a pasat in careu atacantului constantean, care a inscris cu un sut plasat, de la opt metri. Desi Farul a mai ratat o serie de ocazii mari, prin acelasi Liviu Mihai sau prin Gurita, scorul la pauza a ramas 1-0. Acest rezultat s-a mentinut insa foarte putin timp, deoarece la trei minute de la reluare, Farmache, aflat in posesia balonului la 20 de metri de poarta lui Albut se hotaraste sa suteze, alegerea sa dovedindu-se a fi inspirata. Goalkeeper-ul bistritean aluneca pe terenul moale din propriul careu, iar mingea intra in poarta, ridicand scorul la 2-0 pentru "rechini". A urmat o perioada mai buna pentru jucatorii lui Sabau, care au profitat si de o usoara relaxare a constantenilor. In minutul 55, Tarnavean rateaza o mare ocazie pentru bistriteni, mingea trimisa de el din coltul careului de 6 metri, stergand "transversala" portii lui Curca. "Faristii" pun din nou stapanire pe joc, la rampa iesind de aceasta data Tibor Moldovan, atacantul achizitionat de la Dinamo, in vara. Introdus pe teren doar de trei minute (in locul lui Liviu Mihai), Moldovan a luat o actiune pe cont propriu, a patruns in careul bistritean si dupa ce a driblat trei aparatori adversi a inscris printr-o "scarita" peste Albut. Acesta a fost de departe cel mai frumos gol al meciului si probabil unul dintre cele mai frumoase ale intregului tur. Cu aceasta ocazie, Moldovan a consfintit si rezultatul final al partidei, cu toate ca pana la sfarsit s-au mai ratat cateva bune ocazii. Din pacate, scenariul nu s-a repetat si in partida retur, cu toate ca Farul a jucat din nou foarte bine. De data aceasta insa, ghinionul a apartinut in totalitate atacantilor constanteni, care au irosit de-a lungul partidei peste zece mari ocazii de gol. Si cum deseori se intampla in fotbal, bistritenii au marcat pe un contraatac, castigand nemeritat cu scorul de 1-0. Partida de sambata va incepe la orele 17.00 si va fi arbitrata la centru de catre Cristian Balaj, ajutat la cele doua linii de Zoltan Szekely si Ispas Cojocaru. Rezerva de arbitru va fi o femeie, Teodora Albon, in vreme ce observatori FRF au fost delegati Cornel Cracoveanu si Nicolae Grigorescu.