16:41 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Remiză între Croația și Maroc la Campionatul Mondial din Qatar. Japonia a bătut Germania! Spania, scor fluviu (GALERIE FOTO)

23 Nov, 2022 14:10 1672 Marime text
Imaginea a fost preluată de pe pagina de Facebook „FIFA World Cup“.

Primul meci de astăzi de la Campionatul Mondial de fotbal din Qatar s-a jucat în grupa F, între Croația (vicecampioana mondială) și Maroc.

Găzduită de stadionul Al Bayt, partida s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Croația (selecționer, Zlatko Dalic): Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic (79 Majer) – Vlasic (46 Pasalic), Kramaric (71 Livaja), Perisic (90 Orsic).

Astăzi, se mai joacă meciurile:

ora 15:00: Germania - Japonia, TVR 1, stadion Khalifa International (grupa E)
ora 18:00: Spania - Costa Rica, TVR 1, stadion Al Thumama (grupa E)
ora 21:00: Belgia - Canada, TVR 1, stadion Ahmad Bin Ali (grupa F).

UPDATE 1:

După Argentina, învinsă ieri de Arabia Saudită cu 2-1, Gernania a oferit astăzi a doua mare surpriză din competiție, pierzând cu același scor partida contra Japoniei, din grupa E. Iar similitudinile nu se opresc aici, Germania cedând după ce a condus la pauză cu 1-0! Au marcat Ilkay Gundogan (33 – din penalty), respectiv Ritsu Doan (75) și Takuma Asano (83).

Germania (selecționer, Hansi Flick): Neuer - Sule, Rudiger, Schlotterbeck, Raum - Kimmich, Gundogan (67 Goretzka) – Muller (67 Hofmann), Musiala (79 Mario Goetze), Gnabry (90 Moukoko) - Havertz (79 Fuellkrug).

UPDATE 2

Într-un alt meci din grupa E, Spania a înregistrat în această seară scorul campionatului, trecând cu 7-0 (3-0) de Costa Rica.

Au înscris Dani Olmo (11), Marco Asensio (21), Ferran Torres (31 – din penalty, 54), Gavi (74), Carlos Soler (90) și Alvaro Morata (90+2).

Spania (selecționer, Luis Enrique): Unai Simon - Azpilicueta, Rodri, Laporte, Jordi Alba (64 Balde) - Gavi, Busquets (64 Koke), Pedri (57 Carlos Soler) - Ferran Torres (57 Morata), Asensio (69 Nico Williams), Dani Olmo.

Clasament grupa E: 1. Spania – 3p (7-0), 2. Japonia – 3p (2-1), 3. Germania – 0p (1-2), 4. Costa Rica – 0p (0-7).

UPDATE 3:

Ultimul meci al zilei a fost Belgia – Canada 1-0 (Michy Batshuayi 44), în grupa F. În minutul 11, Canada a ratat un penalty, prin Alphonso Davies.

Clasament grupa F: 1. Belgia – 3p (1-0), 2. Croația – 1p (0-0), 3. Maroc – 1p (0-0), 4. Canada – 0p (0-1).