18:46 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Retrogradarea, un "obiectiv" tot mai realist pentru Farul

27 Nov, 2006 00:00 559 Marime text

# Inceputa echilibrat, partida de sambata avea toate sansele sa se transforme intr-o victorie a "marinarilor", dar Sebastian Coltescu a avut, se pare, ceva impotriva acestui scenariu

Se pare ca patronul Gheorghe Bosanceanu a ajuns la capatul rabdarii, el fiind hotarat sa puna pe lista de transferuri mai multi jucatori, care, in opinia sa, nu au o atitudine constructiva fata de echipa.Meciul dintre Farul Constanta si CFR Cluj a parut dominat in totalitate de ceata care s-a lasat atat peste stadion, cat si in mintea brigazii care a arbitrat intalnirea. Inceputa echilibrat, partida de sambata avea toate sansele sa se transforme intr-o victorie a "marinarilor", dar Sebastian Coltescu a avut, se pare, ceva impotriva acestui scenariu. Pana in minutul 37, ambele echipe, vadit incomodate de conditiile atmosferice, au incercat pe rand sa deschida scorul. A fost mai intai centrarea lui Maxim din minutul 7, care daca nu era interceptata de Surdu, putea sa se transforme intr-o situatie periculoasa pentru clujeni. In minutul 16, oaspetii beneficiaza de o lovitura libera din pozitie favorabila, insa Surdu trimite peste poarta. Apoi, in minutul 22, CFR mai trece inca o data pe langa gol, atunci cand Manuel Jose trage mult peste poarta dintr-o pozitie buna. Peste numai trei minute, Gurita replica printr-o lovitura de cap care trece milimetric pe langa poarta lui Stancioiu. In minutul 37, incepe sa iasa la iveala arbitrul Sebastian Coltescu. Gurita este trantit in careu dupa un duel cu Panin, insa Coltescu inchide ochii si nu acorda lovitura de la 11 metri, spre disperarea bancii tehnice constantene. Peste numai trei minute se consuma faza meciului. Disney reuseste sa inscrie, insa din nou brigada de arbitri se opune, pe motiv ca atacantul Farului a revenit din afara terenului pentru a marca. Urmeaza, evident, proteste si mai vehemente ale lui Basarab Panduru, care este in pragul unei crize de nervi. Panduru parlamenteaza indelung cu Coltescu si este trimis de catre acesta in tribune pentru restul partidei. Furibund, Farul se arunca in atac pentru a razbuna nedreptatea care i s-a facut, insa, pe rand, Senin, Disney (de doua ori) si Bacila rateaza situatii bune de a marca. Partea a doua incepe in nota de dominare a alb-albastrilor, care controleaza jocul autoritar, fara rezultat insa pe tabela. In minutul 61 vine si lovitura de teatru, primul gol inscris de clujeni, prin Coroian, in urma unei lovituri libere lateral dreapta. Farul se clatina, iar in minutul 75, Schiopu deviaza nefericit in propria poarta o centrare a lui Surdu. 2-0 pentru CFR si in rest nu a mai contat nimic. Basarab Panduru a trimis in teren urmatorii jucatori: Vlas - Barbu (Soare, 80), D. Gheara, Schiopu, L. Florea - Bacila, Lungu, Senin (L. Mihai, 71), Maxim (Voiculet, 58) - Gurita, Disney. Aflat peste hotare, patronul Gheorghe Bosanceanu a declarat: "Eu il inteleg pe Panduru ca este nemultumit, dar noi am facut tot ce a depins de noi. Daca unii jucatori dau dovada de lipsa de bunavointa, atunci o sa-i trimitem pe lista de transferuri si vreau atunci sa-i vad ce vor face fiind in afara lotului. Despre prezenta in Cupa UEFA, acum imi este greu sa mai cred, este aproape imposibil sa mai ajungem acolo". Aceasta noua infrangere complica si mai mult situatia Farului, care se afla pe locul 13 si asteapta jocul Ceahlaului de la Dinamo (disputat dupa inchiderea editiei). Daca nemtenii reusesc o victorie surpriza in capitala, constantenii vor "aluneca" si mai mult in clasament. Etapa viitoare, prima a returului, echipa lui Panduru va intalni, tot la Constanta, formatia UTA Arad.