23:16 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rugby cu pumni la Constanta

28 Apr, 2004 00:00 768 Marime text

RC Farul Constanta - Contor Zenner Arad 14-23

Intalnirea a fost intrerupta in minutul 78 din cauza unei batalii generale iscate intre jucatorii celor doua formatii * Centralul Bogdan Milita este acuzat de arbitraj partinitor

Meciul RC Farul Constanta - Contor Zenner Arad, din etapa a 15-a a Diviziei Nationale de rugby, ce a avut loc ieri, a fost intrerupt inainte de timpul regulamentar de joc. In minutul 78, centralul intalnirii, Bogdan Milita, a pus capat meciului cu doua minute inainte de termen din cauza unei batalii generale ce s-a iscat intre jucatorii celor doua formatii. In momentul intreruperii partidei, aradenii conduceau cu scorul de 23-14. Incidentele au fost provocate de deciziile confuze ale arbitrului Bogdan Milita, decizii care, in opinia "marinarilor", au favorizat echipa oaspete. "Farul a inceput meciul cu doua cartonase galbene in primele 5 minute, din motive neintelese de noi. Si Aradul a avut un galben, iar noi pe final am primit si un rosu, de la care s-a pornit o bataie generala", a comentat antrenorul farist, Virgil Nastase, incidentele de pe teren. Totusi, arbitrajul ostil nu poate scuza cu nimic iesirea "alb-albastrilor" si evolutia lor modesta. "Echipa a jucat slab astazi, neasteptat de slab. La asta s-a adaugat insa si un arbitraj la fel de slab, care a dus la nervozitate pe teren. Acum, dupa aceste rezultate, este posibil sa si pierdem locul 4, mai ales ca avem un program dificil, cu meciuri impotriva echipelor Steaua si Dinamo. Cred insa ca totul se va decide in ultima etapa, cand jucam cu Lupeniul in deplasare", a mai declarat Virgil Nastase. Traian Patrahau, presedintele Consiliului de Administratie al clubului, a recunoscut cu fair-play ca aradenii au fost mai buni si il acuza pe arbitru de o prestatie partinitoare. "Este pacat ca am pierdut, dar trebuie sa recunoastem ca oaspetii au meritat victoria. O parte de vina o are si arbitrul meciului care a fost partinitor. Nu au fost incidente grave, dar arbitrul s-a speriat si a fluierat finalul meciului mai devreme. Cred ca, daca prelungea meciul cu doua-trei minute, Farul putea sa intoarca rezultatul", a declarat acesta.Nervozitatea din teren este explicabila prin miza mare a acestui meci. Daca dobrogenii castigau, erau ca si castigatori ai pozitiei a patra a clasamentului, ultima care duce in semifinalele campionatului. Daca aradenii se impuneau, se apropiau la trei puncte si amenintau serios pozitia Farului, in conditiile in care gruparea de pe litoral mai are de disputat meciuri cu Dinamo si Steaua. S-a intamplat tocmai a doua varianta, dezavantajand pe RC Farul. Insa lucrurile sunt mult mai grave. Din cauza incidentelor din teren, nu este exclus sa se lase cu suspendari de jucatori si puncte in ambele tabere. Rezultate inregistrate in aceasta runda: Stiinta Petrosani - Steaua Bucuresti 7-41, Dinamo Bucuresti - Universitatea Cluj-Napoca 36-0, Bucovina Eldoforest Suceava - Minerul Lupeni 92-5, Rulmentul Barlad - Poli Agro Iasi 0-5. Clasamentul la zi arata astfel: 1 Steaua (45p); 2 Dinamo (42p); 3 Universitatea (38p); 4 Farul (32p); 5 Contor Zenner (29p); 6 Stiinta (26p); 7. Rulmentul (23p); 8. Bucovina (23p); 9. Minerul (23p); 10. Poli Agro (19p).