13:17 21 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Rugby în 7 CSM Constanța, învingătoare în finala mică a primului turneu din Campionatul Național (GALERIE FOTO)

21 Jul, 2024 11:17 222 Marime text

Pe o vreme caniculară, rugbyștii de la CSM Constanța au susținut meciurile din cadrul etapei inaugurale a Campionatului Național de rugby în 7 (Elită), pe Stadionul „Flacăra“ din Năvodari.

În Grupa B, CSM Constanța a înregistrat două victorii și o înfrângere.

În primul meci, echipa de pe litoral a reușit un succes concludent cu CSM Galați, scor 47-14, după un meci pe care l-a dominat copios.

A urmat partida cu Rapid București pe care formația constănțeană a început-o bine și a condus la pauză cu 7-0, dar în repriza secundă, adversarii au reușit să întoarcă scorul și să câștige cu 12-7.

În ultimul joc din Grupa B, CSM Constanța a dispus de Poli Iași cu 26-14, la pauză scorul fiind egal, 7-7.

Ocupând locul al doilea în grupă, formația constănțeană a evoluat în finala mică a turneului pentru locurile 3-4, unde a întâlnit echipa gazdă, CS Năvodari.

CSM Constanța (antrenată de Alexandru Lupu) a început în forță și s-a distanțat, 21-0 la pauză, iar scorul final a fost 26-5.

Etapa a doua este programată pe 27 iulie 2024, la Cluj-Napoca, iar a treia și ultima etapă se va juca la București, pe 3 august.

Hai Constanța! Team is everything!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Rugby)