12:23 29 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

S-a jucat pe bune

17 May, 2004 00:00 918 Marime text

FC Farul Constanta - Ceahlaul Piatra Neamt 1-1

FC Farul Constanta avea "n" motive sa invinga sambata seara pe Ceahlaul Piatra Neamt, in etapa a 27-a a campionatului Diviziei A de fotbal. Enumeram trei dintre ele, cele mai importante. Daca invingeau, "marinarii" isi asigurau in proportie de 99 la suta ramanerea in primul esalon. Distanta de opt puncte fata de FCM Bacau, situata pe locul 14, retrogradabil, se mentinea. Apoi, cu o victorie ei erau in procent de suta la suta in Cupa UEFA Intertoto, indiferent de ce facea contracandidata sa in partidele cu FC National si Petrolul Ploiesti. Al treilea motiv: cu trei puncte acontate "alb-albastrii" se apropiau de locul sase, obiectivul trasat de patronul Gheorghe Bosanceanu pentru acest campionat, o clasare dincolo de aceasta pozitie blocandu-le conturile. La felul cum au evoluat constantenii in prima repriza, suporterii aveau "n+1" motive sa strige "Jucati fotbal!", "Vanzatorii!", "Fara blaturi!" si alte lucruri ce duceau cu gandul la lucruri necurate. Problema este ca, in repriza a doua, Farul a jucat fotbal. A avut o posesie a balonului cum nu a avut in nici un meci din actualul campionat si si-a creat o sumedenie de ocazii. Le-a ratat cu seninatate. Ceahlaul si-a urmarit interesul. S-a blocat in aparare si a incercat sa loveasca pe contraatac. Cum Farului nu i-a iesit jocul in prima parte, fazele de poarta au lipsit aproape cu desavarsire. Rauta (min. 5) a prins un sut inselator de la 25 m, Curca respingand cu dificultate mingea in bara. Gazdele au replicat tarziu, in minutul 44, cand, de la 30 m, Onut a trimis primul sut spre poarta. Ce le-o fi facut, ce nu le-o fi facut Ion Marin la pauza, cert este ca, in repriza a doua, jucatorii constanteni au iesit total schimbati. In bine. Douasprezece ocazii: Balasa (47), Balan (49), Balasa (53), Cristocea (52, 61), L. Mihai (62, 72), Gurita (63, 68, 75), Schiopu (78), Balan (86). Din pacate, doar un singur gol. L. Mihai (87) a marcat cu un sut de la 16 m si a egalat la 1-1. Ceahlaul marcase prin Axinia (50), intr-o faza in care defensiva farista, fara Pascovici, I. Barbu si R. Oprea (suspendati), s-a intrecut in gafe. Egalul nu convine jucatorilor Farului, poate la fel de mult cum nu le-a convenit suporterilor ca nu au invins Ceahlaul, "bestia neagra" a campionatului. Dar, de jucat, sunt motive sa credem s-a jucat pe bune. FC Farul: Curca - Lungu, Schiopu, Onut - Farmache (71 Doicaru), Balan, Balasa, Cristocea, Senin (81 Florea) - L. Mihai, Baltoi (46 Gurita). Antrenor: Ion Marin. Ceahlaul: Covrig - Purica, Goian, Forminte, Nohai, Rauta - Brujan, Enache, Solomon (78 Avadanei) - Nemtanu (89 T. Serban), Axinia (75 Feizula). Antrenor: Marius Lacatus.Arbitri: Alexandru Tudor - Marcel Savaniu, Flaviu Damaschin - Mihai Ene. Observatori: Alexandru Boc, Nicolae Rainea.