08:15 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Samara are asigurat bronzul la Campionatul Mondial

13 Dec, 2006 00:00 785 Marime text
In partida dintre reprezentativele de junioare ale Romaniei si Coreei de Sud din cadrul sferturilor de finala ale Campionatelor Mondiale de tenis de masa rezervate juniorilor, care se desfasoara in aceste zile la Cairo, sportivele romance au reusit, a treia oara consecutiv, sa se califice in semifinale.In primul meci, Elizabeta Samara a fost invinsa cu 3-1 de sportiva numarul unu a coreencelor, Park Young Suk. Cea de-a doua partida a adus-o in fata campioanei Europei de junioare, Daniela Dodean, pe sportiva coreeana Jin Dal Rae, pe care tenismena noastra a invins-o cu 3-1. In confruntarea dintre sportivele numarul trei din cele doua formatii, victoria a revenit lui Lee Hye Lin care a intrecut-o pe Andreea Mamaliga cu scorul de 3-0. Cel mai strans meci a fost cel dintre primele sportive ale celor doua echipe: Daniela Dodean si Park Young Suk. Dupa disputarea celor cinci seturi, balanta s-a inclinat in final in favoarea jucatoarei noastre care a castigat setul decisiv cu scorul de 11-3. Punctul care a adus in posesia echipei noastre medaliile de bronz (cel putin) a fost obtinut de Elizabeta Samara care a intrecut-o cu scorul de 3-1 pe adversara ei, Jin Dal Rae. In semifinale, Romania a intalnit ieri China, dupa inchiderea editiei.