06:15 16 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

​Superliga 2024/2025. LIVE TEXT Surpriză la Ovidiu! Farul Constanța, învinsă acasă de nou promovata Unirea Slobozia (GALERIE FOTO)

12 Jul, 2024 18:04 1063 Marime text

UPDATE:

S-a terminat meciul. Unirea Slobozia a produs surpriza și a învins Farul!

„Farul a pierdut suprinzător primul meci din noul sezon, 0-1 pe teren propriu cu nou-promovata Unirea Slobozia, după o partidă în care oaspetii au marcat la primul și singurul șut pe spațiul porții! Farul a încercat să revină pe tabela de marcaj, și-a creat ocazii bune de a marca, a lovit inclusiv bara prin Doicaru în min.88, dar, din păcate, nu a reușit să și înscrie.

Farul nu a putut miza în acest meci pe Larie (care va lipsi aproximativ 4 luni), Bălașa (în revenire după o accidentare), în timp ce Iancu, Dican și Radaslavescu s-au aflat pentru prima dată pe teren în tricoul Farului după transferurile din această vară“, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi -  Sîrbu, M. Popescu, Gustavo, Ganea - Vînă (46 Ciobanu), Queiros (61 Dican), Grameni - Grigoryan (75 Radaslavescu), Rivaldinho (46 Iancu), Cojocaru (75 Doicaru). Rezerve: Ducan - Cercel, Duțu, Dănuleasă, Grosu, N.Popescu, Casap.

Unirea Slobozia (antrenor, Adrian Mihalcea): D. Rusu - Medina, Pospielov, Antoche, Toma - Varela, Perianu (55 Vlăsceanu) - Camara (73 Bărbuț), Purece (73 Aganovic), Nkama (80 F.Ilie), Gele (55 Coadă). Rezerve: Krell - Șerbănică, Dorobanțu, Dinu, Lemnaru, Pacionel.

UPDATE:

Șut de la distanță al lui Grameni de la distanță, peste poartă, în minutul 90.

UPDATE:

În minutul 89, tânărul Doicaru are două ocazii importante, la prima trăgând în bară!

UPDATE:

Minutul 84 - șut al lui Ciobanu din afara careului, dar e doar corner.

UPDATE:

În minutul 75, la Farul intră de pe bancă Radaslavescu și Iustin Doicaru.

UPDATE:

În minutul 61, o nouă schimbare la Farul, Dican în locul lui Queiros.

UPDATE:

În minutul 57, Cojocaru trimite peste poartă cu capul din apropiere, la centrarea lui Ciobanu.

UPDATE:

A început repriza a doua. La pauză, Farul a efectuat două schimbări, au intrat Iancu și Ciobanu, au ieșit Rivaldinho și Vînă.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză. Unirea Slobozia conduce cu 1-0!

UPDATE:

Ocazie bună a Farului, șut din afara careului Vînă, în minutul 33, portatul acordă corner.

UPDATE:

În minutul 19, Unirea Slobozia a deschis scorul, prin Purece, un fost jucător al echipei de pe litoral. Purece a tras cu stângul din careu, la colțul scurt, iar după gol a fost reținut în ce privește bucuria, având în vedere trecutul său pe litoral. Farul - Unirea 0-1!

UPDATE:

Meciul a început. Lovitura simbolică de start a fost dată de Luca Băsceanu, un junior foarte talentat din Academia Farului, care cochetază și cu echipa mare.

Ediția 2024/2025 a Superligii începe vineri, 12 iulie 2024, campionatul fiind deschis de meciul Farul Constanța - Unirea Slobozia.

Partida este găzduită de arena principală a Academiei Hagi, de la Ovidiu, de la ora 18.30.

Campioană a României în ediția 2022/2023, echipa de pe litoral s-a clasat pe locul patru în stagiunea anterioară, pe când Unirea Slobozia este nou promovată, mai mult, atingând acum în premieră primul eșalon, după ce a câștigat Liga a 2-a!

În vederea noului sezon, Farul i-a transferat până acum în această vară pe Gabriel Iancu, Andrei Ciobanu, Răzvan Ducan, Mihai Bălașa, Eduard Radaslavescu și Victor Dican.

Echipele de start:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, Gustavo, Cr. Ganea - Vînă, Queiros, Grameni - Cojocaru, Rivaldinho, Grigoryan.

Rezerve: Ducan, Cercel, Duțu, Dănuleasa, Grosu, N. Popescu, Casap, Ciobanu, G. Iancu, Doicaru, Dican, Radaslavescu

Unirea Slobozia (antrenor, Adrian Mihalcea): D. Rusu - P. Medina, P. Antoche, D. Pospielov, C. Toma - A. Lopez, Ov. Perianu - S. Camara, F. Purece, C. Nkama - J. Gele.

Rezerve: Krell, Șerbănică, Dorobanțu, I. Dinu, Lemnaru, Pacionel, Coadă, Barbuț, Aganovic, Vlăsceanu, Ilie.

Sursa foto: ZIUA de Constanța