22:16 18 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tânărul tenisman, Luca Preda, s-a calificat în semifinalele Turneului Campionilor pentru juniori

18 Oct, 2024 20:01 159 Marime text

Luca Preda, Sursa foto: Facebook/ Preda Ion

• Tânărul tenisman român Luca Preda, numărul cinci mondial, s-a calificat, vineri, în semifinalele Turneului Campionilor pentru juniori (ITF Junior Finals), de la Chengdu (China), după ce l-a învins pe sud-coreeanul Jangjun Kim cu 6-4, 6-2.

Preda (18 ani) a câştigat astfel Grupa B, cu două victorii, 6-3, 4-6, 6-3 cu britanicul Charlie Robertson şi 6-4, 6-2 cu Kim, fiind învins de cehul Maxim Mrva, cu 6-3, 7-6 (10/8), joi, în al doilea său meci, potrivit Agerpres.

Robertson s-a calificat şi el în penultimul act, după ce l-a întrecut pe Maxim Mrva cu 6-4, 6-3.

În Grupa A, primul loc a fost ocupat de spaniolul Rafael Jodar, numărul patru mondial, după ce l-a învins pe olandezul Mees Rottgering cu 6-4, 7-6 (7/4). Jodar a reuşit trei victorii, iar Rottgering s-a clasat pe locul secund, cu două victorii, urmând să joace sâmbătă în semifinale cu Preda.