05:34 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Tecau a pierdut finala de la Wimbledon

05 Jul, 2010 04:17 1564 Marime text

tecau__.jpgPerechea formată din constănţeanul Horia Tecău şi suedezul Robert Lindstedt a fost învinsă în finala de dublu a turneului de Grand Slam, de la Wimbledon, de dublul Jurgen Meltzer/Philipp Petzschner (Austria/Germania), cu scorul de 1-6, 5-7, 5-7. După opt ani de la titlul câştigat pe iarba londoneză la dublu juniori alături de Florin Mergea, Tecău a revenit pe terenul central în ultimul act al turneului britanic, de data aceasta ca profesionist.

Emoţiile unei finale de Grand Slam l-au copleşit însă în debutul meciului, Tecău şi Lindstedt pierzând primul set în doar 19 minute, scor 6-1. Următoarele parţiale sunt mai echilibrate însă, Tecău îşi pierde serviciul la scorul de 6-5 pentru adversari şi ratează şansa de a-şi trece în palmares primul titlu de Grand Slam din carieră. Ultimii români care au disputat o finală de Grand Slam au fost Virginia Ruzici şi Ion Ţiriac, care în 1979 pierdeau în ultimul act al turneului de dublu mixt de la Roland Garros.