12:13 15 08 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Triatlon Sportivii de la CSM Constanța, evoluții promițătoare la Campionatul European

15 Aug, 2024 09:41 258 Marime text
Campionatul European. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța triatlon)
Carol Popa, Raul Petre și Amalia Singuran, de la CSM Constanta, au avut evoluții promițătoare la Campionatul European de Triatlon, competiție desfășurată în perioada la Balikeșir (în Turcia).

Carol Popa a încheiat pe locul 7 finala masculină de sprint juniori.

Sportivul de pe litoral a concurat într-o companie selectă, alături de cei mai valoroși juniori ai Europei, din Portugalia, Franța, Spania, Ungaria, Polonia sau Italia.

Prezența în Top 10 este un rezultat foarte bun pentru sportivul antrenat de Cristi Doicescu, în condițiile unei concurențe atât de puternice, Carol fiind și singurul reprezentant al României calificat într-o finală la Balikeșir, menționează CSM Constanța.

Constănțeanul a fost cronometrat în 18 minute și 40 de secunde, după 260 m înot, 6,9 km bicicletă și 1,8 km alergare.

Raul Petre a încheiat pe locul 27 în finala B, iar Amalia Singuran pe locul 21 în finala B la fete.

Team Romania, cu juniorii de la CSM Constanța în componență, s-a clasat pe locul 12 la ștafetă mixtă.

Le urăm succes în continuare sportivilor antrenați de Cristi Doicescu și Gabriel Constantinescu! Hai, Constanța! Hai, România!, este mesajul CSM Constanța.

Carol Popa - campion național, Raul Petre – vicecampion, în proba olimpică (GALERIE FOTO)