07:20 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Tricolorii" au terminat pe locul 4 in Liga Europeana

19 Jul, 2010 01:14 1291 Marime text
volei.jpgAflată la prima participare în turneul final al Ligii Europene la volei masculin, naţionala României s-a clasat pe locul 4, după ce a pierdut finala mică disputată împotriva Turciei, scor 3-2 (19-25, 25-22, 25-17, 16-25, 13-15).

A fost al doilea meci de cinci seturi jucat de tricolori la Guadalajara, după eşecul din semifinale cu Portugalia. Meciul din finala mică a început slab pentru „tricolori", la fel ca în partida cu lusitanii, astfel că primul set a fost adjudecat fără probleme de naţionala Turciei. În actul secund, România reuşeşte să revină şi egalează situaţia la seturi. Setul 3 a fost dominat clar de Began şi compania, un aport important venind de la serviciile precise trimise de Chiţigoi. Astfel că, ai noştri trec la conducere, iar medaliile de bronz erau tot mai aproape. A urmat însă o cădere inexplicabilă în jocul „tricolorilor", iar adversarii au profitat din plin, ducând meciul în setul decisiv. Ultimul act al întâlnirii a fost foarte echilibrat, ambele echipe mergând cap la cap până la scorul de 13-13. Două atacuri ratate ale elevilor lui Stelian Moculescu oferă meciul turcilor, care se impun cu 15-13. Au evoluat pentru România: Bartha - Gontariu, Began, Spânu, Borota, Chiţigoi şi Feher - libero (au mai jucat: Dumitrache, Călin şi Lică). Turcia a folosit următoarea formulă: Keskin - Coskun, Batur, Pezuk, Tanik, Kirici şi Kilic - libero (au mai jucat: Berkan, Fatih şi Cin). Competiţia a fost câştigată de Portugalia, care în finală a învins echipa gazdă, Spania, în patru seturi. La finalul meciului a avut loc festivitatea de premiere, în care primele trei clasate au primit trofee şi medalii. Trofee speciale au intrat şi în posesia celor mai valoroşi jucători din Final Four, printre care, din păcate, nu s-au numărat şi voleibalişti români.