05:28 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

„Tricolorii", la un pas de Final Four

27 Jun, 2010 23:48 1423 Marime text
volleyball.jpgNaţionala masculină de volei a României a reuşit să se impună în ambele partide disputate la Sala Sporturilor, împotriva selecţionatei Marii Britanii, contând pentru etapa a patra a Ligii Europene.

După succesul categoric de vineri seară, scor 3-0, elevii lui Stelian Moculescu au avut mult de muncă în faţa unei echipe britanice extrem de ambiţioase. Finalul primului set a fost extrem de spectaculos. Astfel, după ce „tricolorii" conduceau la un moment dat cu 22-18, odată cu intrarea lui McGivern la serviciu, scorul s-a schimbat repede în favoarea oaspeţilor. Britanicii nu au mai cedat niciun punct şi au preluat conducerea la seturi. Selecţionerul României, Stelian Moculescu, l-a introdus pe Gontariu pe postul de universal, în locul lui Lică, şi România s-a detaşat în parţialul secund la 4-0 şi apoi la 9-4. Began şi compania nu au reuşit însă să menţină avantajul, Marea Britanie revenind şi preluând conducerea, scor 9-10. Până la final însă, formaţia noastră a reuşit să se desprindă din nou şi să-şi adjudece setul cu 25-21. Britanicii au dominat clar setul al treilea, scor 25-20, şi au trecut din nou la conducere, 2-1. În actul al patrulea, România s-a distanţat la trei puncte pe tabelă, scor 14-11, însă oaspeţii au revenit treptat şi au egalat, 23-23. România ratează prima minge de set la 24-23, britanicii irosind apoi patru ocazii de a încheia meciul, în uralele publicului. S-a încheiat 30-28 pentru naţionala noastră, astfel că, meciul s-a decis în final. România se distanţează prima, scor 7-4, însă oaspeţii egalează, după trei puncte consecutive câştigate. Tricolorii reiau ofensiva şi reuşesc să-şi creeze un avantaj de patru puncte, scor 11-7. La final, România câştigă cu 15-13 şi pune punct unui meci care s-a întins pe durata a două ore şi jumătate de la primul fluier. Au evoluat pentru România: Bartha 3 puncte - Lică 7, Began 6, Laza 10, Chiţigoi 22, Borota 7 şi Călin - libero (au mai jucat: Gontariu 23, Pavel şi Teotoc. Marea Britanie a început meciul cu următorul sextet: Pipes 9 puncte - Haldane 16, Bennett 8, McGivern 9, Plotyczer 21, Pink 4 şi Hunter - libero (au mai jucat: French 15, Benson 2 şi O'Malley. În urma acestor rezultate, România rămâne lider în clasamentul grupei A, cu 14 puncte, urmată de Spania, cu 11 puncte (un meci mai puţin, disputat aseară contra Slovaciei), Marea Britanie (11 pct.) şi Slovacia (9 pct.).