04:30 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie in al doilea amical "cipriot"

14 Feb, 2005 00:00 722 Marime text

Mai buni decat tineretul Finlandei

FC Farul Constanta a demonstrat inca o data faptul ca este una dintre cele mai in forma echipe romanesti, invingand sambata fara probleme selectionata de tineret a Finlandei, intr-un meci amical disputat in localitatea cipriota Limassol. "Marinarii" pregatiti de Petre Grigoras s-au impus cu scorul de 6-2 (la pauza 3-0), la capatul unei partide pe care au dominat-o cu autoritate. La numai noua minute de la start, Farul a deschis scorul prin atacantul Mihai Baicu, pentru ca sase minute mai tarziu, Florea sa ridice scorul la 2-0. In minutul 18, dupa reusita mijlocasului Florin Lungu, tabela de marcaj indica un confortabil 3-0 in favoarea romanilor, rezultat care avea sa fie si cel al primei reprize. Luati prin surprindere de replica deosebit de agresiva a echipei constantene, fotbalistii nordici se trezesc in a doua parte a jocului si inscriu de doua ori in poarta lui Curca, fara insa ca aceste reusite sa conteze prea mult in economia jocului. Si in acest al doilea mitan, Farul isi continua jocul ofensiv si inscrie alte trei goluri, mai intai prin Dinu Todoran (min.50), apoi prin Viorel Gheorghe (min.88) si Radu Doicaru (min.90). Succesul formatiei alb-albastre este cu atat mai importanta cu cat Grigoras nu a putut miza pe seviciile a trei dintre cei mai valorosi jucatori ai sai, Vasile Cristocea, Liviu Mihai si Cosmin Pascovici, accidentati. In aceasta intalnire, tehnicianul constantean a folosit urmatorul 11: Curca-Farmache, Schiopu, Barbu, Florea- R. Iacob, Lungu, Voiculet, Todoran - Gurita, Baicu. Pe parcursul partidei au mai evoluat Viorel Gheorghe, Doicaru si Morarasu, primii doi trecandu-si si numele pe lista marcatorilor. Acest meci a fost cel de al doilea amical disputat de Farul de cand se afla la Limassol, dupa ce miercuri a remizat cu nationala Under 19 a Slovaciei. In aceasta dimineata, fotbalistii constanteni vor intalni echipa ceha de prima liga, Banik Ostrava.