08:28 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie istorica pentru V.C.M

21 Feb, 2005 00:00 678 Marime text
In prima mansa a semifinalei Cupei Romaniei la volei masculin, la Ploiesti s-au intalnit cele mai in forma echipe ale campionatului, V.C.M Constanta si Petrom Ploiesti. Dorind sa ia o optiune serioasa in ce priveste calificarea in ultimul act al competitiei, constantenii au inceput in forta intalnirea si si-au adjudecat primele doua seturi cu acelasi scor, 25-23. Gazdele s-au trezit insa din pumni si impulsionati de un public numeros au egalat situatia pe tabela dupa doua seturi pe care le-au castigat cu 25-22 si 25-21. Setul decisiv a scos insa in evidenta forta echipei pregatite de Petre Stancu si Romeo Enescu ce a demonstrat ca are forta necesara sa treaca peste momentele dificile si, sustinuti de mica, dar inimoasa galerie (40 de suporteri constanteni, s-au deplasat la Ploiesti pentru a-si sustine echipa favorita), au castigat setul, scor 15-11, si implicit partida, luand o serioasa optiune pentru calificare. Cei ce au adus pentru prima data o victorie a voleiului constantean la Ploiesti, au fost : Serban, Began, Ivkovic, Laurentiu Lica, Dirivenco, Voinea, Mihaila, Harabagiu si Pavel. Returul acestei intalniri se va disputa miercuri in Sala Sporturilor cu incepere de la ora 17.00