12:17 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie superba a "marinarilor"

07 Aug, 2006 00:00 765 Marime text

# Farul a invins cu scorul de 3-1 (2-0) formatia Otelul Galati, in pofida starii de ingrijorare de dinainte de meci a antrenorului Momcilo Vukotic * Golul meciului si probabil unul dintre candidatele la titlul de reusita campionatului, a fost cel cu care s-a deschis scorul si a apartinut lui Decebal Gheara * Desi Otelul a mai echilibrat ostilitatile in repriza a doua, victoria constantenilor a fost una fara dubii, ea fiind pecetluita de catre ex-galateanul Iulian Apostol, in minutul 90+1 * In tribune au fost prezenti aproximativ 1500 de spectatori care nu au regretat nici un minut petrecut pe stadionul "Farul", intalnirea fiind una de un nivel tehnic si spectaculos foarte ridicat

Farul Constanta a invins cu scorul de 3-1 (2-0), formatia Otelul Galati, intr-un meci din etapa a II-a a Ligii I, in pofida starii de ingrijorare de dinainte de meci a antrenorului Momcilo Vukotic. Dupa cum se stie, partida era vazuta drept una foarte dificila, datorita numeroaselor absente din lotul "rechinilor". Farul a deschis scorul in minutul 13, cand Decebal Gheara a inscris cu un sut la vinclu, dintr-o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri. A fost o reusita de exceptie, care va candida mai mult ca sigur la titlul de golul campionatului. Constantenii si-au dublat avantajul in minutul 41, prin Armel Disney, aflat la primul sau gol in tricoul Farului. Mihai Gurita a patruns in careu pe partea stanga si a intors pana la 16 metri, de unde Disney a inscris cu un sut pe jos, chiar pe mijlocul portii, trimitand mingea printre picioarele portarului galatean Cosmin Vatca. In partea a doua, Otelul a echilibrat oarecum ostilitatile si a redus din diferenta printr-un gol inscris, in minutul 63, de Ramses Gado. Constanteanul Pacuraru a respins cu capul din careu, iar mingea a ajuns la Gado, care a marcat cu un sut de la 20 de metri, in dreapta lui George Curca, ramas fara reactie si pacalit de faptul ca mingea a fost deviata de un coechipier. Scorul final al partidei, 3-1, a fost stabilit in minutul 90+1, de Iulian Apostol. Nogo a gresit impardonabil la 18 metri, Tibor Moldovan a interceptat mingea, a intrat in careu si a centrat in dreapta la Apostol, care a inscris cu latul, de la doi metri. Momcilo Vukotic a folosit urmatoarea garnitura: 1 . G. Curca - 2 . Farmache, 6. D. Gheara, 5 . Schiopu, 20. L. Florea - 21. Bacila (15. Larie min.72), 32. I. Apostol, 16. Pacuraru, 11. Gurita - 7. L. Mihai (18. Soare min.67), 9. Disney (23. T. Moldovan min.81). De partea cealalta, Petre Grigoras, antrenorul galatenilor, a trimis in teren urmatorii fotbalisti: 82. Vatca - 23. Fl. Lazar, 3 . Nogo, 5 . M. Baciu, 25. Semeghin - 24. G. Paraschiv, 11. Gado, 14. V. Tanase (20. Brujan min.56), 15. Badescu (6. C. Marginean min.73) - 16. Elek (27. G. Jula min.80), 19. D. Stan. Meciul a fost arbitrat de o brigada condusa la centru de Augustus Constantin, ajutat de asistentii Ionel Popa si Horia Bochis. Rezerva a fost Aurelian Bogaciu. Observatorii intalnirii au fost Valentin Alexandru si Valeriu Ionita. "Centralul" a acordat pe durata partidei cinci cartonase galbene, Gheara min.22, I. Apostol min.75, Florea min.90 / M. Baciu min.32, V. Tanase min.48. In tribune au fost prezenti aproximativ 1500 de spectatori care nu au regretat nici un minut petrecut pe stadionul "Farul", intalnirea fiind una de un nivel tehnic si spectaculos foarte ridicat. Etapa viitoare poate fi inca una de trei puncte pentru Farul, elevii lui Vukotic deplasandu-se la Vaslui, unde vor intalni o echipa cu moralul la pamant dupa infrangerea suferita pe teren propriu in fata noii promovate UTA, scor 2-5. "Rechinii" au acumulat patru puncte in primele doua etape, avand un golaveraj pozitiv, 4-2.