10:29 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorii pe linie pentru echipele constantene

28 Feb, 2005 00:00 618 Marime text
Etapa a 16-a a Ligii Nationale de handbal masculin a adus noi victorii pentru formatiile judetului Constanta. Astfel, intr-o partida in care singura grija a spectatorilor aflati in tribune, era diferenta de goluri cu care H.C.M va castiga duelul cu Lignitul Targu Jiu, elevii lui Aihan Omer s-au impus cu scorul 35-23. Campionii au dominat autoritar aceasta confruntare de pe teren propriu, oferind celor prezenti in tribune un adevarat festival de goluri in poarta oltenilor. La pauza era deja 21-9 pentru constanteni, scor ce reflecta exact raportul de forte din teren. Fiind la adapostul unei diferente consistente luate dupa primele 30 de minute, H.C.M nu a mai dorit in actul secund decat sa ofere spectacolul dorit de tribune. In aceste conditii, scorul nu a mai luat proportii, insa diferenta inregistrata la pauza s-a mentinut pana la finalul confruntarii. In urma acestui nou succes, H.C.M Constanta continua cursa de urmarire a celor de la Minaur Baia Mare, care au un avantaj de cinci puncte in clasament insa au disputat patru partide mai mult. Cum o alta candidata la titlul national, Steaua Bucuresti, a fost invinsa la Ploiesti de catre Uztel, scor 40-35, in lupta pentru adjudecarea titlului de campioana a tarii in acest sezon au mai ramas doar trei echipe : H.C.M Constanta, Dinamo Baumit Bucuresti si Minaur Baia Mare. Cealalta reprezentanta a judetului ce evolueaza in Liga Nationala, C.S.M Medgidia, a obtinut primul succes in deplasare din acest sezon. Echipa pregatita de Ion Craciun a castigat cu 26-25 (14-11) in fata celor de la HCM Piatra Neamt, la capatul unei intalniri deosebit de disputate. Cel mai bun jucator al celor de pe litoral a fost golgheterul Enis Murtaza, el perforand de sapte ori poarta fostei campioane a tarii. Cu cele 14 puncte acumulate dupa aceasta runda, C.S.M Medgidia isi pastreaza locul noua din clasament. In cea de-a doua divizie a tarii, H.C.M II a obtinut de asemenea victoria in partida disputata in deplasare cu Stiinta Bacau. Formatia antrenata de catre Eden Hairi a invins cu scorul de 31-27 (16-15), la capatul unei partide pe care au controlat-o in marea majoritatea a timpului regulamentar. Acest succes pastreaza echipa constanteana pe locul trei al Seriei Est a Diviziei A.