09:16 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Viiitorul a castigat trofeul la Tarlungeni

02 Aug, 2010 02:42 2448 Marime text
viitorul.jpgDivizionara secundă FC Viitorul Constanţa a câştigat ieri Cupa Zilelor Tărlungeniului, după ce a învins în ultimul act al competiţiei formaţia gazdă, Unirea Tărlungeni, cu scorul de 2-1 (1-1).

Golurile formaţiei constănţene au fost înscrise de Sascha Marinkovic în minutul 7 şi Andrei Sin, cu două minute înainte de finalul meciului, în timp ce singurul gol al gazdelor a fost reuşit în minutul 33. Antrenorii Cătălin Anghel şi Norbert Niţă au folosit pentru acest joc următoarea formulă de echipă: Popa (min. 46 - Chiriţă) - Cureteu (min. 63 - Ninu), Posteucă (min.62 - Rusu), Tudorache (min.46 - Larie), Călin (min.46 - Evdochim) - Dimcea (min.46 - Cârstocea), Benzar (min.46 - Păcuraru), Ştefănescu - Sin, Marinkovic (min.46 - Banoti), Robert Lupu. Constănţenii s-au calificat în finală după ce a învins sâmbătă pe Callatis Mangalia, cu scorul de 1-0. Unicul gol al partidei a fost înscris de Sascha Marinkovic, în minutul 77. În schimb, Unirea Tărlungeni a trecut în primul meci de CSM Braşov, cu scorul de 5-4 (după executarea loviturilor de la 11 metri. Finala mică a revenit celor de la CSM Braşov, care a învins cu 7-5, după lovituri de departajare (scor 3-3, la finalul timpului regulamentar), pe Callatis Mangalia. FC Viitorul Constanţa îşi va încheia vineri stagiul de pregătire de la Braşov, iar până atunci va mai susţine două meciuri de verificare. Miercuri, de la ora 17.30, echipa de pe litoral va întâlni pe CS Otopeni iar în ultima zi a cantonamentului, FC Viitorul va juca împotriva celor de la CF Brăila, de la ora 11.00. După încheierea celei de-al doilea cantonament montan, FC Viitorul va pregăti startul sezonului 2010-2011 la Constanţa. Prima etapă a Ligii a II-a este programată sâmbătă, 21 august. Adversarul din runda inaugurală a constănţenilor se va stabili astăzi, la sediul Federaţiei Române de Fotbal fiind programată tragerea la sorţi pentru stabilirea programului după care se vor desfăşura campionatele Ligii a II-a şi Ligii a III-a. Tot astăzi, la Casa Fotbalului va avea loc şi Adunarea Generală a FRF pentru alegerea vicepreşedintelui federaţiei pe probleme de fotbal amator şi desemnarea reprezentanţilor cluburilor din Liga a II-a şi Liga a III-a în Comitetul Executiv.