12:03 23 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei CSM Constanța a învins în deplasare Știința Explorări Baia Mare, în Divizia A1

24 Oct, 2023 08:08 1062 Marime text

O nouă victorie pentru voleibaliștii de la CSM Constanța, care au învins în deplasare Știința Explorări Baia Mare, în etapa a doua din Divizia A1.

După un veritabil thriller în Sala Polivalentă „Lascăr Pană“, voleibaliștii de pe litoral s-au impus cu 3-2, după exact două ore de joc.

Echipa antrenată de Cristian Imhoff și Răzvan Parpală a cedat primul set, cu 24-26 (după ce a avut 21-17!), însă le-a câștigat pe următoarele două, cu 25-18 și 25-22. Băimărenii au reacționat, 25-21 în setul 4, și au amânat deznodământul pentru setul decisiv. A fost rândul nostru să remontăm de la 12-10 pentru gazde și să luăm setul cu 15-13! Felicitări, jucătorilor și staff-ului! A doua victorie în două etape, în Divizia A1! E nevoie de o refacere rapidă pentru că, în numai 24 de ore, echipa noastră joacă primul meci în Cupa României!, este mesajul CSM Constanța.

De la echipa de la malul mării, Dinculescu a reușit 19 puncte (16 atacuri câștigătoare), iar Vidoni a pus 17 puncte pe tabelă, dar a făcut un joc foarte bun și la recepție, cu 31 preluări, dintre care 45% pozitive și 29% excelente.

Au mai evoluat: Druță 15p, St Jean 8p, Grigore 7p, Arquez 7p, Gavriz - libero 28 preluări (57% pozitive, 46% excelente) și Asmarandei.

Marți, 24 octombrie 2023, de la ora 18.00, în Sala Polivalentă „Gheorghe Tadici“, CSM Constanța susține manșa tur cu SCM Zalău, din faza I a Cupei României.

Sursa foto: Facebook (Știința Explorări Baia Mare)

Cadeții de la CSM Constanța, aproape de o nouă victorie la București (GALERIE FOTO)