07:50 24 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Volei Partida a doua dintre CSM Constanța și Rapid, decisă în cinci seturi. Meci de mare luptă!

13 Apr, 2023 08:21 1683 Marime text

În primul sezon de după promovarea în prima ligă, echipa masculină de volei CSM Constanța va juca pentru locul 7 în Divizia A1, după ce a cedat cu 0-2 la general în fața Rapidului București, în prima întâlnire din turneul pozițiilor 5-8.

Rapid a câștigat cu 3-1 primul meci, din capitală, iar întâlnirea secundă s-a jucat la Constanța, formația de pe litoral luptând să egaleze scorul general și să ducă astfel meciul în decisiv.

Confruntarea s-a încheiat însă tot cu succesul rapidiștilor, dar aceștia s-au impus greu, în cinci seturi, scor 3-2.

Oaspeții au câștigat la mare luptă primul set, apoi CSM Constanța a egalat la 1 și a avut din nou puterea de a reveni pentru 2-2. Soarta meciului s-a decis în setul decisiv, pe seturi fiind 23-25, 25-21, 22-25, 25-17, 12-15.

În confruntarea pentru locul 7, CSM Constanța se va duela cu Explorări Baia Mare, echipă învinsă de SCM Zalău.

Voleibaliștii CSM Constanța au încheiat în cinci seturi meciul 2 al seriei cu Rapid București din Play-Off-ul Diviziei A1, disputat în Sala Sporturilor.

Băieții noștri au revenit în două rânduri, dar au pierdut în decisiv și au cedat cu 2-3 (23-25, 25-21, 22-25, 25-17, 12-15), scorul întâlnirilor devenind astfel 2-0 pentru giuleșteni.

Au evoluat: Vidoni 22 puncte (18 atacuri câștigătoare, 21 de preluări, 67% pozitive, 43% excelente), Druță 19p, Grigore 14p, Nejic 13p, St Jean 8p, Arquez 3p, Gavriz – libero, Frîncu, Cămui – libero.

CSM va juca pentru locurile 7-8, contra Științei Explorări Baia Mare, după sistemul “cel mai bun în trei meciuri”, pe 29 Aprilie, 6 Mai și 13 Mai. Primul joc va fi la Baia Mare. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța)