Știri România Un bărbat acuzat că și-ar fi ucis fratele cu o lovitură de briceag, arestat preventiv pentru 30 de zile. De la ce ar fi pornit cearta
Știri România: Un bărbat acuzat că și-ar fi ucis fratele cu o lovitură de briceag, arestat preventiv pentru
30 Mar, 2025 13:44
ZIUA de Constanta
341
Marime text



Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila a deschis un dosar penal pe 28 martie 2025, pentru omor în cadrul violenței în familie, după ce M.V., în vârstă de 45 de ani, aflat sub influența alcoolului, și-a înjunghiat fratele cu un briceag, în urma unui conflict legat de o datorie.
În data de 29 martie, inculpatul a fost reținut pentru 24 de ore, iar pe 30 martie a fost solicitată arestarea preventivă a acestuia pentru 30 de zile, iar instanța a aprobat cererea.
„La data de 28.03.2025, s-a înregistrat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila dosarul penal având ca obiect comiterea infracţiunii de omor în modalitatea violenţei în familie, prevăzută de art. 188 alin. (1) din Codul penal, cu aplic. art. 199 alin. (1) din Codul penal, urmare a sesizării, prin apel SNUAU 112, la aceeaşi dată, ora 2201, de către D.I.G. care a sesizat că numitul M.V, în timp ce se afla la imobilul dintr-o localitate din jud. Brăila, l-a înjunghiat pe fratele său, M.V, cu un briceag în zona pieptului.
Pentru formarea cadrului procesual necesar desfăşurării cercetărilor, s-a dispus începerea urmăririi penale in rem sub aspectul comiterii infracţiunii de omor în modalitatea violenţei în familie, prevăzută de art. 188 alin. (1) din Codul penal, cu aplic. art. 199 alin. (1) din Codul penal.
La faţa locului s-a deplasat o echipă operativă formată din lucrătorii poliţiei judiciare din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Brăila – Serviciul de Investigaţii Criminale, lucrători criminalişti şi medicul legist, sub coordonarea procurorului criminalist din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila,
care a desfăşurat activităţi specifice în vederea identificării autorului/autorilor şi aflarea adevărului în cauză.
Prin actele procesuale ale procurorului, s-a dispus efectuarea în continuare a urmăririi penale şi punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de M.V. pentru săvârşirea infracţiunii de omor în modalitatea violenţei în familie, prevăzută de art. 188 alin. (1) din Codul penal, cu aplic. art. 199 alin. (1) din Codul penal.
În fapt, s-a reţinut faptul că, la data de 28.03.2025, în intervalul orar 2100 – 2200, inculpatul M.V., aflat sub influenţa băuturilor alcoolice, i-a aplicat o singură lovitură mortală cu un briceag în zona inimii, fratelui său, M.V., în urma unei discuţii contradictorii purtate cu acesta în legătură cu suma de 100 de euro cu titlu de datorie pe care victima nu i-o achitase.
Prin ordonanţa din data de 29.03.2025, s-a dispus reţinerea inculpatului M.V (45 ani) pentru 24 de ore, începând de la data de 29.03.2025, ora 1800, până la data de 30.03.2025, ora 1800.
Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila a solicitat, la data de 30.03.2025, arestarea preventivă a inculpatului M.V, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 30.03.2025.
Judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Tribunalului Brăila a admis propunerea Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila şi a dispus arestarea preventivă a inculpatului M.V. pe o perioadă de 30 de zile, de la data 30.03.2025 până la data de 28.04.2025, inclusiv.”, a precizat Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila
Menţionăm că, măsurile dispuse în dosarul penal reprezintă o etapă a procesului penal, conform Codului de procedură penală, care nu înfrâng în niciun fel principiul prezumţiei de nevinovăţie.
Citește și:
Caz scandalos în județul TulceaUn tânăr, suspectat că ar fi încercat să-și violeze mătușa! Ce spun procurorii
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii