19:34 08 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis Cernavodă atletism Gemenii Marica și Țiripan, de zece ori pe podium la „Cupa Aradului“ (GALERIE FOTO)

08 Oct, 2024 10:16 378 Marime text
Frații gemeni Marica și Țiripan. Sursa foto: Facebook (CS Axiopolis Cernavodă)

Echipa de aruncări a secției de atletism a Clubului Sportiv Axiopolis Cernavodă (antrenor, Vicențiu Culea) a participat la Cupa Aradului, concurând la probele aruncarea ciocanului, disc și suliță.

Rezultatele au fost pe măsura așteptărilor:

La aruncarea ciocanului, Alexandru Marica s-a clasat pe locul 2, cu 56,80 m.

La aceeași probă, fratele său geamăn, Bogdan Marica, a ocupat locul 3, cu o aruncare de 52,60 m. Pe locul 1 s-a situat un sportiv din Ungaria.

La aruncarea discului, a câștigat Bogdan Marica, ocupând locul 1 cu o aruncare de 42,60 m, iar Alexandru Marica l-a urmat pe podium, cu 39,40 m.

La aruncarea suliței, s-a impus Alexandru Marica, iar fratele său a fost al doilea.

La categoria copii 1, clubul Axiopolis Cernavodă a fost reprezentat de alți gemeni, Ionuț și Andrei Țiripan.

Andrei a câștigat la aruncarea ciocanului, stabilind și un record personal, cu 41,96 m (ciocan de 3 kg). Fratele său l-a secondat in clasament, cu 27,75 m, deși aceasta nu e proba la care el se antrenează!

La aruncarea discului, locurile s-au inversat, Andrei Țiripan s-a impus, cu o aruncare de 37,80 m, iar fratele a fdost al doilea, cu 28 m.

Rezultate:

Alexandru Marica - loc 1 suliță, loc 2 ciocan, loc 2 disc
Bogdan Marica - loc 1 disc, loc 2 suliță, loc 3 ciocan.
Ionuț Țiripan - loc 1 disc, loc 2 ciocan.
Andrei Țiripan - loc 1 ciocan, loc 2 disc.

Gemenii Alexandru și Bogdan Marica, medaliați la European Kids Athletics Games 2024. „Sunt mândru de voi!“ (GALERIE FOTO + VIDEO)