06:03 27 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Pe muchie de cuțit! Duelul dintre CSM Constanța și BC Dnipro, decis în ultimul minut (GALERIE FOTO)

25 Sep, 2024 09:31 406 Marime text
CSM Constanța a condus la pauză în meciul cu BC Dnipro. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)
Echipa masculină de baschet CSM Constanța a cedat cu 69-71 în primul meci cu BC Dnipro, campioana Ucrainei, contend pentru calificările pentru FIBA Europe Cup.

Partida s-a jucat în Sala Sporturilor „Simona Amânar“ din Constanța, iar duelul a fost pe muchie de cuțit, decis în ultimul minut de joc, când experimentata formație ucraineană a reușit să facă diferența în favoarea sa.

La pauză, gazdele au condus cu 31-30 la pauză, întorcând scorul după primul sfert, cedat cu 15-17.

Formația constănțeană a avut apoi 62-56, cu 5 minute înainte de final, dar n-a putut valorifica avantajul.

Pe sferturi, scorul în partida CSM Constanța – BC Dnipro a fost 15-17, 16-13, 15-18, 23-23.

KeVaughn Allen 17 puncte (4 recuperări, 7 pase decisive) a fost coșgeterul echipei, iar Tyler Stevenson a încheiat meciul în double double, cu 12p, 10 recuperări, două pase decisive. Hollins 11p (3, 1), Philmore 10p (2, 2), Baciu 9p (9, 1), Andrieș 6p (3, 2), Pratt 4p (11, 6) și Gribinic au fost ceilalți jucători folosiți de antrenorii Dan Fleșeriu și Valentin Boian.

Fanii noștri au fost la înălțime, dar și ucrainenii au fost susținuți de un număr mare de suporteri rezidenți în Constanța!

A fost spectacol la Sala Sporturilor și așa sperăm să fie și joi seară, de la 20.30, în meciul retur, când se va decide echipa calificată în grupele FIBA Europe Cup! Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.