02:20 17 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Ciclism Sportivi de la CSM Constanța, evoluții apreciate la Road Grand Tour „Seciu Mon Amour“ (GALERIE FOTO)

16 Sep, 2024 12:34 300 Marime text
Matei Paris și Matei Cucu, pe podium. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Ciclism)
Rezultate excelente pentru tinerii cicliști ai CSM Constanța la Road Grand Tour „Seciu Mon Amour“, parte a celui mai mare concurs de șosea din România!

În tura scurtă, o cursă open de 62 km tip circuit, desfășurată între localitățile prahovene Bucov și Seciu, via Boldești-Scăeni, Matei Paris s-a clasat pe locul 2 la general și tot pe locul 2 la cadeți. Sportivul de la CSM Constanța confirmă evoluțiile foarte bune reușite anul acesta în competițiile de șosea.

Ceilalți rutieri ai clubului constănțean antrenați de Filip Grigorescu l-au urmat la mică distanță: Matei Cucu s-a clasat pe locul 3 la categoria cadeți, iar Dragoș Cioclin pe 4, tot la cadeți.

Rezultat bun și pentru Brigitte Belu, care a încheiat pe locul 4 la cadete și pe 7 la general în cursa fetelor.

Felicitări, tuturor! Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Mihnea Harasim, misiune grea la Campionatele Europene de Șosea

Un alt rutier al clubului sportiv de la malul mării, Mihnea Harasim, a concurat la Campionatele Europene de Șosea de la Limburg, în proba de fond, la categoria U23.

A fost o competiție care a reunit sportivi de top ai continentului la categoriile juniori, U23 și Elite.

Sportivul nostru a avut o misiune grea, fiind afectat de un virus stomacal. Sportivul antrenat de Filip Grigorescu nu a mai luat startul la contratimp, în speranța că își revine, dar nu a fost bine. S-a prezentat la startul cursei de 162 km, însă după câțiva kilometri i s-a făcut rău și a trebuit să abandoneze. Mihnea trebuie să facă investigații medicale. Îi dorim însănătoșire grabnică și să-l vedem cât mai repede în șa pentru a lua startul în competițiile viitoare! Hai, Constanța!, precizează CSM Constanța.

Mihnea Harasim și Brigitte Belu, pe podium la Cupa Max Ausnit, de la Lugoj (GALERIE FOTO)