00:07 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Constanța Meciul eveniment Farul 2001 - SSC Farul 2016, care a sărbătorit promovarea istorică în Divizia A de acum 23 de ani! (FOTO+VIDEO)

21 Jun, 2024 19:05 2832 Marime text

Pe 24 iunie 2024 se împlinesc 23 de ani de la barajul istoric de promovare de la Bacău, în urma căruia Farul Constanța a acces în Divizia A, trecând în dublă manșă de FCM Bacău.

Promovarea a fost decisă în mod dramatic, la penalty-uri, în returul de la Bacău.

Pentru a marca acest eveniment, pe stadionul „Mihai Naca“ din Constanța (strada Primăverii, complex Farul) s-a derulat, vineri, 21 iunie 2024, de la ora 19.00, „sărbătoarea alb-albastră“, un meci de fotbal aniversar între Farul 2001 și SSC Farul 2016.

Evenimentul a fost organizat de Georges Muzaca și de Tribuna B - Farul.

Eroii de acum 23 de ani s-au duelat, amical, în meciul aniversar, cu fotbaliștii care au jucat, peste ani, sub culorile SSC Farul Constanța (echipa înființată în 2016 de fani ai „marinarilor“, pentru a ține în viață spiritul farist, după ce, în același an, FC Farul intrase în faliment).

Înaintea meciului, în fața clădirii de la vestiarele stadionului„Mihai Naca“, au fost expuse tricouri, fulare, eșarfe, cupe, afișe, reviste, etc cu Farul. Printre cei care au contribuit, cu materiale din colecția personală, la expoziție s-a numărat și Ciprian Nichita, un înfocat suporter farist, care a fost însoțit de soție, Lavinia, și de fiul lor, toți purtând echipament cu Farul. De asemenea, la expoziție a expus materiale și arbitrul de fotbal Dumitru Mihal.
Familia Nichta, o familie de fariști

UPDATE 1

Cele două echipe au pătruns pe teren. Eroii din 2001 au fost aplaudați de jucătorii de la SSC Farul.

UPDATE 2

Farul 2001 (antrenor, Petre Grigoraș): George Curcă, Robert Tufiși, Adrian Senin, Sandu Culeafă, Ion Barbu, Adrian Voicu, Cristi Petcu, Cosmin Chirea, Marcel Abăluță, Marius Zadea, Cristi Negru, Sorin Țeican, Vasilică Cristocea. Invitați:  George Ușurelu, George Pitu, Stelian Carabaș. Pe banca tehnică a acestei echipe este prezent și Paul Ciocănescu, maseur al formației la meciul din 2001. Al doilea maseur de atunci a fost Valentin Constantin

UPDATE 3

SSC Farul 2016 (antrenor, Viorel Farcaș): Vlad Neagu, Gică Mina, Iulian Răvoiu, George Elisei, Cornel Ciobanu, Dan Ochia, Constantin Bumbac, Florin Pătrașcu, Dorel Zaharia, Vasi Șicu, Alex Grigoraș, Ionuț Măgureanu, Alin Mazilu, Dani Popa, Vlad Suciu, Tudor Țăranu.

UPDATE 4

Meciul a început. Arbitri sunt George Lazer, Constantin Zelca și Nicolae Lazer.

UPDATE 5

Scorul a fost deschis de Farul 2001, prin Cristi Negru, cu un șut frumos, în minutul 15.

UPDATE 6

La Farul 2001, a intrat pe teren un atacant inedit, portarul Robert Tufiși!

UPDATE 7

În minutul 24, SSC Farul 2016 a egalat, prin Alexandru Grigoraș.

UPDATE 8

Farul 2001 a trecut din nou în avantaj, în minutul 27, grație lui Cristocea. 2-1!

UPDATE 9

S-a terminat prima repriză, cu scorul de 3-1 pentru Farul 2001. A marcat și Carabaș, în minutul 35, din pasa lui Robert Tufiși. Reprizele sunt de 35 minute.

La meci sunt prezenți și primarul Constanței, Vergil Chițac, și viceprimarul Ionuț  Rusu.

UPDATE 10

A început repriza a doua.

UPDATE 11

SSC Farul a redus din diferența, în minutul 45, prin Vasi Șicu. 3-2 pentru Farul 2001.

UPDATE 12

Scorul a devenit 3-3, după ce Măgureanu a înscris în minutul 62 pentru SSC Farul 2016.

"Mândru ca sunt farist!", scandează galeria Farului.

UPDATE 13

Partida s-a incheiat cu scorul de 3-3.

La final, jucătorii celor două echipe aplaudă galeria, care cântă "Tu ești totul pentru mine, Farul ale!", iar la final sloganul de acum 23 de ani: „Constanța s-a întors în A!“.

Sursa foto: ZIUA de Constanța

Show total la meciul aniversar Farul 2001 - SSC Farul 2016. „Sărbătoarea alb-albastră“!