03:53 27 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța box Amalia Niță, încă un titlu de campioană națională (GALERIE FOTO)

22 Sep, 2024 21:12 690 Marime text

Amalia Niță, componentă a secției de box a CSM Constanța, a obținut un nou titlu de campioană națională, triumfând la categoria 75 kg tineret a competiției desfășurate la Constanța, în sala Tomis.

Astăzi, 22 septembrie 2024, cvadrupla campioană europeană a disputat finala, în care nu i-a lăsat nicio șansă adversarei sale, Andreea Dumitru, de la CSM Pitești.

Meciul s-a încheiat rapid, Amalia Niță câștigând prin inferioritatea adversarului, în prima repriză.

Pentru „Little Queen“ Amalia Niță, sportivă originară din comuna Lumina, județul Constanța, a fost o repetiție înaintea Campionatului Mondial programat luna viitoare, în Muntenegru.

O altă sportivă de la CSM Constanța, Ionela Dorina Șoacăț, o pugilistă aflată la început de drum, a cucerit medalia de argint la junioare, la categoria 54 kg, iar această distincție îi dă încredere pentru viitoarele competiții.

La CSM Constanța, pugilistele sunt pregătite de antrenorii Mihai Constantin și Ionuț Bodilcu.

La final, toți specialiștii au avut doar cuvinte de laudă pentru organizarea asigurată de Federația Română de Box și CSM Constanța.

Hai Constanța!, este mesajul clubului de pe litoral.

Amalia Niță, victorie rapidă în finală. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Box)