04:15 27 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța Carol Popa, medaliat la evenimentul atletic de cinci stele de la Brașov (GALERIE FOTO)

23 Sep, 2024 10:26 530 Marime text
 Carol Popa a terminat pe locul al treilea la seniori și pe poziția secundă la U20. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Atletism)

„tRUNsylvania International 10K”, eveniment atletic de cinci stele, în cadrul căruia a fost programat și Campionatul Național de Alergare de 10K, competiție rezervată seniorilor, tineretului (U23) și juniorilor 1 (U20), individual și pe echipe, s-a desfășurat la Brașov.

De la CSM Constanța, tânărul Carol Popa a avut o evoluție peste așteptări, terminând pe locul al treilea la seniori și pe poziția secundă la U20.

La 10 kilometri, Carol Popa s-a clasat pe locul 3 cu timpul (30 min, 39 sec), el fiind devansat de Dragoş Luca Pop (29 min, 43 sec) și Nicolae Soare (30 min, 27 sec).

Atletul este pregătit la CSM Constanța de antrenorul Cristian Doicescu.

Carol Popa, în primii 15 la Cupa Europeană Elite pe distanță olimpică (GALERIE FOTO)