02:16 10 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSM Constanța, start perfect în grupele FIBA EuroCup Women. Victorie pe terenul vicecampioanei Finlandei! (GALERIE FOTO)

09 Oct, 2024 23:28 207 Marime text
A fost un meci pe care CSM Constanța, campioana României, l-a controlat de la un capăt la altul. Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Baschet)

Baschetbalistele de la CSM Constanța au avut parte de un start perfect în grupa F din FIBA EuroCup Women, astăzi, 9 octombie 2024, câștigând cu 95-85 pe terenul vicecampioanei Finlandei, Peli Karhut!

A fost un meci pe care CSM Constanța, campioana României, l-a controlat de la un capăt la altul. După 47-38 la pauză, fetele antrenate de Alexandru Olteanu, Alina Șerban și Volha Tămîrgeanu au rămas la conducere, chiar pierzând sfertul al treilea, și, de la 66-62, au gestionat inspirat ultimele 10 minute pentru un succes fără dubii în Steveco Areena.

Zada Williams a încheiat meciul în double double, cu 22 de puncte și 12 recuperări, dar și 4 pase decisive! Gabriela Mărginean a reușit 18 puncte, 5 pase decisive și o recuperare.

Au contribuit la victorie și Dedic 9p (4 recuperări, 2 pase decisive), Dzombeta 9p (3, 4), Irimia 8p (0, 1), Zivkovic 8p (2, 1), Delic 7p (3, 0), Logic 7p (3, 2), Godri-Părău 4p (0, 3) și Ghizilă 3p (0, 2).

Felicitări, jucătoarelor și staff-ului! Campioana României va juca următorul meci la Constanța, cu vicecampioana Germaniei, Rutronik Stars Keltern.

Miercuri, 16 octombrie, de la ora 20.00. Hai, Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Eliminată de Casademont Zaragoza din FIBA Euroleague Women, CSM Constanța va continua în grupele EuroCup Women (GALERIE FOTO)