08:28 28 10 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

​CSM Constanța Volei Victorii pe linie, fără set cedat, în primul turneu, și în Campionatul Național de junioare (GALERIE FOTO)

24 Oct, 2024 17:00 736 Marime text
Sursa foto: Facebook (CSM Constanța Volei)

• Meciuri de volei jucate în sala „Tomis“ din Constanța în campionatul junioarelor și al juniorilor.

CSM Constanța a înregistrat în primul turneu din Campionatul Național 2024/2025, seria A, la volei junioare (Under-19), o performanță similară cu cea din întrecerea de cadete (Under-17) din runda inaugurală - victorii pe linie, fără set pierdut.

Turneul junioarelor s-a disputat la Constanța, în sala „Tomis“, participând componentele seriei CS Laguna „BP Hasdeu“ Constanța (antrenor, Viorel Prejbeanu) - organizatoarea turneului, CS Top Volei CSS1 Constanța (antrenori, Constantin și Doina Ferenți), CSM Constanța (antrenoare, Bianca Ioana Cojocaru și Alexandra Trică) și CSS Galați.

Rezultatele înregistrate de echipele constănțene au fost:

CS Laguna „BP Hasdeu“ Constanța - CSS Galați 0-3 (13-25, 22-25, 18-25)
CS Top Volei CSS1 Constanța - CSM Constanța 0-3 (16-25, 7-25, 10-25)
CSS Galați - CSM Constanța 0-3 (12-25, 15-25, 10-25)
CS Laguna „BP Hasdeu“ Constanța - CS Top Volei CSS1 Constanța 2-3 (17-25, 25-21, 25-19, 12-25, 6-15)
CS Top Volei CSS1 Constanța - CSS Galați 2-3 (25-22, 22-25, 25-20, 18-25, 11-15)
CSM Constanța - CS Laguna „BP Hasdeu“ Constanța 3-0 (25-13, 25-6, 25-12).

Clasament: 1. CSM Constanța - 9p (3-0), 2. CSS Galați - 5p (2-1), 3. CS Top Volei CSS1 Constanța - 3p (1-2), 4. CS Laguna „BP Hasdeu“ Constanța - 1p (0-3).

Cadou pentru Alexandra Trică

Evoluțiile și rezultatele CSM Constanța au fost cel mai frumos cadou pentru Alexandra Trică, de ziua sa de naștere. „La mulți ani, Alexandra Trică! În primul an alături de noi în staff-ul de antrenori, Alexandra își aniversează ziua de naștere! La mulți ani, Alex!“, a fost mesajul CSM Constanța.

La juniori, două victorii pentru CSM Constanța

În aceeași perioadă, sala „Tomis“ din Constanța a găzduit și meciurile primului turneu al Campionatului Național de juniori (Under-19), seria B, evoluând CSM Constanța (antrenor, Viorel Prejbeanu) - clubul organizator al rundei, CSS - CSM Arcada Galați, ACS Ex 4 București și CSS1 Constanța (antrenor, Valentin Egor).
Echipa CSM Constanța și antrenorul Viorel Prejbeanu. Sursa foto: Facebook (Viorel Prejbeanu)
Cu cinci puncte acumulate, după două victorii și un eșec în cele trei meciuri, CSM Constanța ocupă locul doi după această etapă. În prima partidă, CSM Constanța a învins cu 3-0 CSS1 Constanța, apoi a cedat cu același scor în disputa cu CSS - CSM Galați (setul doi fiind pierdut cu 24-26), iar în ultima partidă a dispus cu 3-2 de formația din capitală, revenind de la 0-1 și 1-2 la seturi, pentru a se impune în setul decisiv. „Felicitări, băieții mei!“, a fost mesajul lui Viorel Prejb eanu după această partidă.

Rezultatele înregistrate de formațiile din Constanța:

CSM Constanța - CSS1 Constanța 3-0 (25-15, 25-14, 25-15)
CSS1 Constanța - ACS Ex 4 București 0-3 (11-25, 13-25, 18-25)
CSM Constanța - CSS - CSM Galați 0-3 (20-25, 24-26, 15-25)
CSS - CSM Galați - CSS1 Constanța 3-0 (25-12, 25-13, 25-18)
ACS Ex 4 București - CSM Constanța 2-3 (25-22, 17-25, 25-23, 20-25, 12-15).

Clasament: 1. CSS - CSM Galați - 9p (3-0), 2. CSM Constanța - 5p (2-1), 3. ACS Ex 4 București - 4p (1-2), 4. CSS1 Constanța - 0p (0-3).

3-0 pe linie

Înainte de turneul junioarelor și juniorilor, au evoluat, tot la Constanța, în noua ediție de campionat, cadetele de la CSM Constanța (sportive Under-17), antrenate de Bianca Ioana Cojocaru și Alexandra Trică, având trei victorii (fără set pierdut). CSM Constanța a întâlnit la acest turneu LPS Brăila, CS Năvodari și CS Top Volei 05 CSS1 Constanța, din serie mai făcând parte CSS Tulcea.

Rezultate:

CSM Constanța - LPS Brăila 3-0 (25-9, 25-13, 25-11)
CS Năvodari - CS Top Volei 05 CSS1 Constanța 1-3 (18-25, 27-25, 22-25, 22-25)
LPS Brăila - CS Top Volei 05 CSS1 Constanța 3-2 (25-19, 19-25, 19-25, 25-21, 16-14)
CSM Constanța - CS Năvodari 3-0 (25-11, 25-15, 25-17)
CS Năvodari - LPS Brăila 0-3 (13-25, 16-25, 20-25)
CSM Constanța - CS Top Volei 05 CSS1 Constanța 3-0 (25-4, 25-14, 25-15).

Clasament: 1. CSM Constanța - 9p (3-0), 2. LPS Brăila - 5p (2-1), 3. CS Top Volei 05 CSS1 Constanța - 4p (1-2), 4. CS Năvodari - 0p (0-3), 5. CSS Tulcea - 0p (0-0).

Succes și în Divizia A2

După cele trei meciuri disputate, o parte dintre jucătoare s-au reunit sub comanda Biancăi Ioana Cojocaru și a Alexandrei Trică pentru debutul în Divizia A2, unde și acolo au obținut, pe teren propriu, o victorie fără a pierde set, cu Știința București, scor 3-0 (25-17, 25-8, 25-17).

Sursa foto galerie: Facebook (CSM Constanța Volei)

Trei victorii, fără set pierdut, pentru cadete în primul turneu (GALERIE FOTO)