16:10 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 Germania merge în sferturi, după victoria cu Danemarca (GALERIE FOTO)

30 Jun, 2024 00:34 607 Marime text

A doua echipă calificată în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania, după Elveția, este selecționata țării gazdă, care a dispus de Danemarca în optimi.

La Dortmund, Germania s-a impus cu 2-0 (0-0), prin golurile lui Havertz (53 – din penalty) și Musiala (68).

La 0-0 însă, în minutul 48, Danemarca a înscris, dar golul lui Joachim Andersen a fost anulat de VAR.

După analiza sistemului video a fost acordat apoi și penalty-ul pentru Germania, în urma unui henț în careu al aceluiași Joachim Andersen!

În prima parte, meciul a fost intrerupt pentru 25 de minute, din pricina unei ploi foarte puternice, cu grindină!

În sferturi, Germania va întâlni câștigătoarea optimii Spania – Georgia.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)

Elveția, prima calificată în sferturi, după ce a eliminat Italia, campioana continentală (GALERIE FOTO)