09:52 02 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 Portugalia s-a calificat în sferturi după lovituri de departajare! (GALERIE FOTO)

02 Jul, 2024 00:58 600 Marime text

S-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal din Germania și Portugalia lui Cristiano Ronaldo!

Favorită în fața Sloveniei, în optimi, Portugalia a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a merge mai departe, după 0-0 la finele celo 90 de minute și a prelungirilor.

La penalty-uri, Portugalia s-a impus cu 3-0, portarul lusitanilor, Diogo Costa, apărând trei lovituri executate de sloveni (Josip Ilicic, Jure Balkovec şi Benjamin Verbic)!

În prelungiri, în minutul 105, Cristiano Ronaldo a ratat un penalty, dar, apoi, la seria loviturilor de departajare, nu a mai dat greș, fiind primul care a executat pentru echipa sa.

Ceilalți doi portughezi care au marcat de la punctul cu var au fost Bruno Fernandes şi Bernardo Silva.

În sferturi, Portugalia va întâlni Franța.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)