21:45 25 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

EURO 2024 Slovenia a produs surpriza în meciul cu Danemarca (GALERIE FOTO)

16 Jun, 2024 21:02 860 Marime text

La Campionatul European de fotbal din Germania s-a înregistrat, astăzi, 16 16 iunie 2024, primul rezultat de egalitate, în meciul Danemarca – Slovenia, încheiat cu scorul de 1-1.

Danemarca a condus cu 1-0, în urma golului marcat de Christian Eriksen, în minutul 17, dar Slovenia a egalat în minutul 77, prin Erik Janza, și le-a răpit nordicilor victoria, producând surpriza.

Au evoluat:

Slovenia (selecționer, Matjaz Kek): Oblak - Karnicnik, Drkusic, Bijol, Janza – Stojanovic (67 Verbic), Gnezda, Elsnik (75 Celar), Mlakar (75 G. Stankovic) – Sporar (90 Kurtic), Sesko (90 Brekalo).

Rezerve: Belec, Vekic, Balkovec, Blazic, Lovric, Horvat, Vipotnik, Zugelj, Zeljkovic, Ilicic.

Danemarca (selecționer, Kasper Hjulmand): Schmeichel - Andersen, Christensen, Vestergaard – Kristiansen (78 Maehle), Bah – Hjulmand (89 Delaney), Eriksen, Hojbjerg (83 Norgaard) – Hojlund (83 Poulsen), Wind (83 Dolberg).

Rezerve: Hermansen, Ronnow, Kjaer, Jensen, Skov Olsen, Jorgensen, Damsgaard, Dreyer, Kristensen, Bruun Larsen.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)

Polonia a condus cu 1-0 Olanda, dar a cedat pe final (GALERIE FOTO)