15:31 30 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța a învins campioana Republicii Moldova

29 Jun, 2024 16:24 1000 Marime text

Farul Constanța a disputat astăzi, 29 iunie 2024, al treilea meci amical al perioadei de pregătire de vară.

După  0-1 cu Cerno More Varna (vicecampioana Bulgariei) și 5-3 cu Zimbru Chișinău (locul 3 în Republica Moldova și echipă care va evolua în turul 2 preliminar al Conference League) în precedentele două confruntări, „marinarii“ s-au duelat, pe terenul central din cadrul Academiei Hagi, de la Ovidiu, cu Petrocub Hîncești, campioana Moldovei.

A fost prima dispută amicală a zilei dintre cele două echipe, care se vor întâlni din nou de la ora 17.00, pe aceeași arenă.

Primul meci i-a revenit echipei constănțene, cu 3-2 (1-1).

Pentru învingători au marcat Banu (15), Cocoș (59) și Stoian (60), Farul folosind o formulă de joc  cu jucători tineri.

„11“-le de start a fost: Mușat – Sîrbu, Duțu, Gustavo, Grosu, Banu, Casap, Lazăr, Avramescu, Andronache, Bodișteanu.

Rezerve: Răfăilă, Dumitra, Martinovic, Cercel, Ciobanu, Băsceanu, Grameni, Aioanei, Doicaru, Cocoș, Stoian.

Partida s-a întins pe durata a două reprize de 30 de minute, iar în al doilea meci se vor disputa două reprize a câte 35 de minute.

În continuare, Farul mai are un amical cu Petrocub Hâncești, pe 3 iulie, de la ora 17.00 - în direct la Farul TV și pe 5 iulie, de la ora 18.00, cu CSA Steaua.

Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)