23:41 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul Constanța, de la 3-0 la 3-3 cu Universitatea Craiova! „Marinarii“, adio podium în Superligă

14 May, 2024 09:37 965 Marime text

Farul Constanța a ratat șansa de a ocupa un loc pe podiumul Superligii 2023/2024, după ce a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Universitatea Craiova, din etapa a noua, penultima, a turneului play-off.

Meciul s-a încheiat cu scorul de 3-3, după ce „marinarii“ conduceau cu 3-0 în minutul 77!

Au marcat: L. Munteanu 35 (din penalty) și 52, Queiros 55 / Mitriță 77 (din penalty), 89 și 90+5.

Farul a încheiat la egalitate ultima partidă din play-off de pe teren propriu, 3-3 cu Univ. Craiova, după un meci în care oaspeții au revenit incredibil de la 0-3. Farul a dominat clar primele 75 de minute, a dus scorul la 3-0 și ar fi putut înscrie si alte goluri, dar oaspeții au punctat de trei ori prin același Mitriță în ultimul sfert de oră, două din goluri fiind în urma unor lovituri de la 11m, obținând un punct nesperat, se arată pe site-ul oficial al clubului de pe litoral.

Au evoluat:

Farul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Sîrbu (59 Dănuleasă), M. Popescu, Gustavo, Ganea (76 Nedelcu), Vînă, Queiros, Grameni (cpt.) - Grigoryan (76 Dussaut), L. Munteanu (76 Rivaldinho), Andronache (83 N. Popescu).

Rezerve: Mușat - Grosu, Boli, Casap, Deaconu, Stoian, Doicaru.

Universitatea Craiova (antrenor, Costel Gâlcă): L. Popescu - Vlădoiu (84 Soiri), Zajkov, Da Silva, Bancu - A. Crețu (90+1 Koljic), Mekvabishvili - Danciu (62 Bană), Mitriță (cpt.), Houri (62 Markovic) - Ivan.

Rezerve: Lazar - Căpățână, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Barbu, Blesa.

Lovitura de start a partidei a fost dată de team-managerul formației constănțene, Alexandru Mățel, fostul fundaș dreapta al formației de pe litoral în perioada 2006-2010. Produs al Centrului de copii și juniori de la Farul (antrenor, Lucian Marinof), Alex Mățel a purtat și banderola de căpitan al echipei de seniori a Farului. A îmbrăcat de 17 ori tricoul primei reprezentative a României, participând și la turneul final al Campionatului European din 2016.

Cu o etapă înainte de finalul turneuluiu play-off, Farul ocupă locul patru, cu 36 de puncte, ierarhia completă fiind: 1. FCSB – 49p (campioană), 2. CFR Cluj – 43p, 3. Universitatea Craiova – 41p, 4. Farul – 36p, 5. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – 34p, 6. Rapid – 29p.

În etapa viitoare, ultima din sezon, Farul joacă în deplasare cu CFR Cluj, sâmbătă, 18 mai 2024, de la ora 21.00.

Sursa foto: Farul Constanța

Hagi - „Meci decisiv. Avem nevoie de victorie, care ne ține în joc“ (VIDEO)