16:21 11 09 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Fotbalistele de la Farul Constanța, victorie categorică în deplasare cu FC Hermannstadt

11 Sep, 2024 13:50 262 Marime text
Sursa foto: Facebook (Farul Constanța)
Echipa feminină de fotbal Farul Constanța, campioana în exercițiu a României, a susținut astăzi, 11 septembnrie 2024, meciul din etapa a treia a Superligii 2024//2025, întâlnind în deplasare FC Hermannstadt.

Partida s-a încheiat cu succesul formației de pe litoral, care s-a impus la scor, cu 6-1 (5-0).

Pentru Farul au marcat Istrate (7), Bălăceanu (13,30), Stancu (33), Boycheva (37) și Croitoru (62).

După participarea în Women's Champions League, echipa feminină a Farului a revenit la partidele din Superligă, acolo unde, în etapa a 3-a a sezonului, a întâlnit, în deplasare, pe AFC Hermannstadt. Chiar dacă din formația noastră au lipsit multe jucătoare obișnuite cu primul ''11'', Farul s-a impus categoric cu 6-1, după ce la pauză conducea deja cu 5-0. Un bun moment în care celelalte componente ale lotului au putut evolua mai multe minute ca de obicei și un nou succes prin care alb-albastrele își continuă parcursul perfect din startul sezonului. În runda următoare, Farul va întâlni, duminică, pe teren propriu, de la ora 13.00, pe Gloria Bistrița, se arată pe site-ul oficial al Farului.

Au evoluat pentru Farul (antrenor Raluca Simes): Ganea (46 Voinescu) - Bogos, Dincă, Boycheva, Mango (46 Craiovan) - Băcanu, Cristea - Bălăceanu (46 Stoicescu), Istrate (46 Bortea), Stancu (46 Geambazu) - Croitoru.

Rezerve: Voinescu - Craiovan, Bortea, Stoicescu, Geambazu.

Campioana României are punctaj maxim în trei meciuri, ocupând, cu 9 puncte, locul trei, dar la egalitate de puncte cu Csikszereda Miercurea Ciuc și Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, primele două clasate, diferența făcându-se la golaveraj (25-1 și 17-1 față de 15-1).