18:59 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

UPDATE Înotătorii de la CSM Constanța, în finala Europenelor cu ștafeta României de 4x100 m liber!

20 Jun, 2024 14:14 696 Marime text

Doi sportivi de la CSM Constanța au avut joi, 20 iunie 2024, evoluții foarte bune în cadrul Campionatelor Europene de nataţie de la Belgrad.

Cu ștafeta masculină de 4x100 m liber, România, în componenţă cu Patrick-Sebastian Dinu, Alexandru Szilagyi, Mihai Gergely şi David Popovici, a obţinut al treilea timp în serii (3min15sec20/100), după Serbia (3min13sec47/100) şi Croaţia (3min15sec13/100), şi va evolua în finala de joi, de la ora 20.45.

Patrick-Sebastian Dinu și Mihai Gergely sunt legitimați la CSM Constanța, unde sunt antrenați de Răzvan Florea, respectiv de Claudiu Radu.

Hai România! Hai Constanța!, este mesajul CSM Constanța.

Sportivii români prezenți la Campionatele Europene de natație de la Belgrad au făcut din nou o impresie excelentă în Serbia. La finalul curselor de dimineață, din ziua a patra, sportivii din echipa României au obținut o calificare în finală (ștafeta masculină de 4x100 m liber) – cu nou record național și al treilea timp din serii, și două calificări în semifinale, la 200 m liber, prin David Popovici (cel mai bun timp din serii!) și la 50 m spate, prin Denis Popescu, se arată pe pagina de Facebook a Federației Române de Natație și Pentatlon Modern.

UPDATE:

Ștafeta masculină de 4x100 m liber a României, în alcătuirea David Popovici, Patrick Dinu, George Rațiu și Richard Szilagyi, s-a clasat pe locul 5 în finală. Timpul înregistrat, 3:14.03 min, reprezintă nou record national!

Sursa foto: Facebook (CSM Constanța înot)