19:17 05 08 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Jocurile Olimpice Paris 2024 Gimnasta Ana Maria Bărbosu a scăpat printre degete medalia de bronz în finala de la sol!

05 Aug, 2024 16:50 574 Marime text
Ana Maria Bărbosu. Sursa foto: Comitetul Olimpic și Sportiv Român

Finala de la bârnă de la Jocurile Olimpice Paris 2024 a adus în concurs două gimnaste din România, Sabrina Maneca Voinea (CSM Constanța) și Ana Maria Bărbosu, iar desfășurarea concursului a atins accente dramatice.

La final, Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul patru, iar Sabrina Maneca Voinea a ocupat poziția a cincea, însă, pentru puțin timp, Bărbosu, care a acumulat 13,700, a fost medaliata cu bronz, la încheierea exercițiilor!

Însă, după ce a depus contestație, punctajul americancei Chiles Jordan a fost mărit, iar sportiva a urcat în clasament, pe locul trei, iar Ana Maria Bărbosu a coborât pe patru!

Și staff-ul Sabrinei Maneca Voinea (notată tot cu 13,700) a depus contestație (pentru dificultatea exercițiului), dar aceasta n-a fost acceptată.

Campioană olimpică la sol a devenit Rebeca Andrade (Brazilia) – 14,166, urmată pe podium de americancele Simone Biles (14,133) și Jordan Chiles (13,766).

9. Manila Esposito (Italia) – 12,133.
Finală dramatică la sol la Jocurile Olimpice de la Paris, unde Ana Maria Bărbosu pierde bronzul olimpic la sol în urma unei contestații!

Până la urmă, în clasamentul final, Ana Maria Bărbosu a ocupat locul 4, iar Sabrina Maneca Voinea - locul 5, cu același punctaj general: 13.700!

Ana și Sabrina au obținut același punctaj total, diferența fiind făcută de nota de la execuție. Ana a primit 5.800 pentru dificultate și 8.000 pentru execuție, iar Sabrina a fost notată cu 5.900 la dificultate și 7.900 la execuție, ambele cu o penalizare de 0.1 puncte.

Inițial, cu acest punctaj, Ana se clasase pe locul 3, ceea ce i-ar fi adus medalia de bronz, însă clasamentul a fost schimbat în urma contestației făcute de sportiva americană Jordan Chiles, al cărei punctaj a fost mărit de la 13.666 la 13.766, aceasta avansând de pe poziția a 5-a pe a 3-a, devansându-le pe fetele noastre.

Ne putem imagina ce simte Ana și cât de dezamăgită este, dar noi o încurajăm să fie mândră de ea, pentru că a avut o evoluție extraordinară!

Ce finală! Ce rezultat! Indiferent de deznodământ, fetele merită toate felicitările! Bravo, ați fost minunate!

Felicitari antrenorilor Corina Moroșan, Camelia Voinea, Patrick Kiens, Daymon Jones și Florin Cotuțiu!

Felicitări tuturor celor implicați de-a lungul anilor în revenirea României în elita olimpică!, este mesajul Agenției Naționale pentru Sport.

Gimnasta Sabrina Maneca Voinea, pe locul 8 în finala de la bârnă (GALERIE FOTO)