15:07 22 07 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

LIVE TEXT. EURO 2024 România, victorie de SENZAȚIE la debut! 3-0 cu Ucraina! (GALERIE FOTO)

17 Jun, 2024 15:35 1360 Marime text

România – Ucraina 3-0 (1-0)

Au marcat: Stanciu (29), R. Marin (53), Drăguș (57)

ROMÂNIA: Fl. Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R. Marin, M. Marin (Rus, 75), Stanciu-cpt. (Racovițan, 87) – Man (I. Hagi, 62), Drăguș (Pușcaș, 75), Fl. Coman (Mihăilă, 62). Selecționer: Edward Iordănescu.

Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu – Nedelcearu, Alibec, Cicâldău, Olaru, Mogoș, Sorescu, Bîrligea, Șut.

Start cum nu se poate mai bun pentru tricolori, la capătul unei evoluții impecabile, care le deschide drumul către ieșirea din grupă! Succesul e cu atât mai însemnat cu cât a venit contra unor adversari care joacă la mari cluburi europene. România a jucat însă ca o echipă, cu mare siguranță, iar jucătorilor le-a ieșit totul. Este cea mai categorică victorie a României din istoria participărilor tricolorilor la turneele finale. Nicolae Stanciu a fost declarat omul meciului! Doi dintre cei trei marcatori ai României, Răzvan Marin și Denis Drăguș, sunt formați la Academia Hagi.

UPDATE:

Meciul s-a încheiat. România a realizat o victorie FABULOASĂ, scor 3-0!

UPDATE:

În minutul 87, căpitanul Nicolae Stanciu îi lasă locul în teren fundașului Racovițan.

UPDATE:

În minutul 75, Iordănescu îi aruncă în luptă și pe Rus și Pușcaș. România se îndreaptă spre o victorie fenomenală!

UPDATE:

În minutul 63, Ucraina face trei schimbări, iar România două, Edward Iordănescu trimițându-i pe teren pe Ianis Hagi și Mihăilă.

UPDATE:

România e dezlănțuită, iar Rațiu are o mare șansă de a face 3-0. Imediat marchează însă Drăguș și Româna conduce cu 3-0 în minutul 57!

UPDATE:

România se desprinde în minutul 53, după golul lui Răzvan Marin, din afara careului. Tricolorii conduc cu 2-0!

UPDATE:

A început repriza a doua.

UPDATE:

S-a încheiat prima repriză, Româna conduce cu 1-0! Tricolorii au fost la înălține în prima repriză, au evoluat cu mare ambiție și puteau să mai marcheze. Ucraina nu a trimis niciun șut pe poartă până la pauză!

UPDATE:

România continuă să joace foarte bine, iar în minutul 38 Man a tras foarte puțin pe lângă poartă. A fost corner, iar Stanciu a trimis din lovitura de la colț în bară!

UPDATE:

Gooool România, a înscris Nicolae Stanciu, cu un șut de senzație la vinclu! 1-0 pentru România, în minutul 29!

UPDATE:

În minutul 8, Florinel Coman l-a încercat pe portarul advers cu un șut din afara careului, mingea fiind reținută.

UPDATE:

La meci sunt prezenți și mulți constănțeni, inclusiv Gheorghe Hagi, dar și mama lui Denis Alibec, Emilia.

UPDATE:

Meciul a început. Suporterii români, în jur de 35.000, domină fondul sonor de pe stadion.

Echipele naționale ale României și Ucrainei se duelează astăzi, la Munchen, la Campionatul European de fotbal din Germania, aceasta fiind partida de debut în competiție pentru ambele echipe.

Confruntarea începe la ora 16.00.

Arbitrul meciului este Glenn Nyberg (Suedia). Asistenți: Mahbod Beigi, Andreas Soderqvist (Suedia). Al patrulea oficial: Espen Eskas (Norvegia). Arbitru VAR: Rob Dieperink (Țările de Jos). Asistenți VAR: Pol van Boekel (Țările de Jos), Jerome Brisard (Franța).

Echipele de start:
Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024)
România (selecționer, Edward Iordănescu): Fl. Niță - Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu - R. Marin, M. Marin, Stanciu - Man, Drăguș, Fl. Coman.

Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Mihăilă, Pușcaș, Alibec, Bîrligea.

Ucraina (selecționer, Serghei Rebrov): Lunin - Konoplya, Zabarniy, Matvycenko, Zinchenko - Stepanenko, Shaparenko - Tsygankov, Sudakov, Mudryk – Dovbyk.

Rezerve: Buschchan, Trubin, Svatok, Tymchyk, Bondar, Talovierov, Zubkov, Shaparenko, Malinovskyi, Sydorchuk, Yaremchuk, Vanat, Yarmolenko.

Cele două reprezentative fac parte din grupa E, alături de Belgia și Slovacia, programul fiind:

Etapa 1 - luni, 17 iunie 2024 - România - Ucraina (Munchen, ora 16.00 - Pro TV); Belgia - Slovacia (Frankfurt, ora 19.00 - Pro TV)

Etapa 2 - vineri, 21 iunie 2024 - Slovacia - Ucraina (Dusseldorf, ora 16.00 - Pro TV); sâmbătă, 22 iunie 2024 - Belgia - România (Koln, ora 22.00 - Pro TV)

Etapa 3: miercuri, 26 iunie - Slovacia - România (Frankfurt, ora 19.00 - Pro TV), Ucraina - Belgia (Stuttgart, ora 19.00 - Pro Arena).

România s-a calificat din nou la un turneu final după o pauză de opt ani.

Sursa foto: Facebook (UEFA EURO 2024, Emilia Stroe, Echipa națională de fotbal a României)